2019 Sosyal Medya Akımları

Sosyal medya; insan hayatının önemli bir gerçeği olarak karşımızda durmaktadır. 2010’lu yıllarda akıllı telefonların insan hayatına girmesiyle beraber sosyal medya uygulamaları; her an her saniye insanların hayatının tam merkezinde olma şansına erişmiştir. Bu noktada, her yıl, sosyal medya uygulamaları, farklı bir şekilde gelişmekte ve değişmektedir. 2019 yılının da bilhassa sosyal medya uygulamaları konusunda oldukça hareketli geçtiğinden bahsedilebilir.

2019’da Hangi Trendler Sosyal Medyada Popüler Olacaktır?

Sosyal medya dünyasında her geçen gün yeni düşünceler ve bu düşüncelerin uygulanmasına olanak sağlayan teknolojiler kendisini göstermektedir. Bu noktada, o yılın sosyal medya trendini önceden yakalayan markaların avantajlı olduğundan rahatlıkla söz edilebilir. Sosyal medya trendleri; genel olarak kullanıcıların alışkanlıkları ve davranışlarına göre şekillenmektedir. Örneğin, 2010 öncesi dönemde Youtuber olma kavramının varlığından dahi söz edilemezken 2010’lu yılların bilhassa ikinci yarısından sonra birçok Youtuber türemiştir. Bu noktada, sosyal medya akımlarının çok çabuk yayıldığı söylenebilir. Sosyal medyada, doğru zamanda doğru pozisyonu almak çok önemlidir. Trendlerin kaçırılması demek, kullanıcı ve takipçi kaybı demektir.

Sosyal Medya Analitiği

2019’un en popüler sosyal medya trendlerinin başında sosyal medya analitiği gelmektedir. Sosyal medya analitiği; bir ürünün, hizmetin veya markanın etkileşim alanlarını net bir şekilde tespit etmek adına sosyal medya ve genel olarak internet dünyasında yapılan bir tarama eylemidir. Sosyal medya analitiğinin en büyük amacı; daha çok müşteri elde etmektir. Potansiyel müşterilerin ortaya çıkartılması adına sosyal medya verilerinin doğru metinler, etiketler ve hashtaglerle desteklenmesini sağlar. Sosyal medya analitiği; günümüzde daha çok müşteri hizmetleri alanında kullanılmaktadır. Sosyal dinleme sayesinde kullanıcı verileri elde edilmektedir. Elde edilen kullanıcı verileri depolanmaktadır. Markaların itibar yönetimi yapmasında sosyal medya analitiğinin önemi büyüktür. Sosyal dinleme araçları; günümüzde sınırlı sayıda marka tarafından kullanılmaktadır. Ancak, markasının tanınırlığını arttırmak ve daha çok müşteriyle buluşmak isteyenlerin 2019 ve sonrası dönemde adını en çok duyacakları sosyal medya trendi, sosyal medya analitiği olacaktır.

Video İçerikleri

2019 yılının en çok konuşulan sosyal medya trendlerinin başında video içerikleri gelmektedir. Sosyal medya kanalları sayesinde içerik pazarlamak isteyenler için videonun önemi her geçen gün artmaktadır. 2019 ve sonrası dönemde internetteki içeriklerin yarıdan fazlasının video olacağı tahmin edilmektedir. Günümüzde, internet üzerinden yapılan canlı yayınlar, ciddi bir izleyici sayısına sahiptir. Facebook ve Instagram gibi en popüler sosyal medya uygulamalarında canlı yayınların başlangıç zamanları, kullanıcılara bildirim yoluyla aktarılmaktadır. Bu noktada, video pazarlamanın anlık etkileşim sağlanması noktasında önemli bir yöntem olduğunu hatırlatmak gerekir. Canlı yayınlar sayesinde kullanıcılarla samimi ve güvenilir bir iletişim ortamı oluşmaktadır. Bu yüzden, 2019 ve sonrası dönemde canlı yayın ve video içerikli yayınların sosyal medya trendi olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Influencer

Influencer; sosyal medya fenomenlerinin yaptıkları yayınlar veya paylaşımlar sayesinde herhangi bir ürünü, hizmeti veya markayı, takipçileriyle buluşturmasına verilen genel ismi temsil etmektedir. Influencer marketing; ciddi anlamda etkili bir sosyal medya pazarlama yöntemidir. Çünkü, televizyonda veya bilboardlarda ürün tanıtımı yapmak hem daha maliyetli hem de daha düşük etkili bir reklam yöntemi iken influencerlar sayesinde az maliyetle daha çok kişiye ulaşılmaktadır. Influencer sayesinde üründen veya markadan haberi olan takipçiler, o ürüne veya markaya daha çok güven duymaktadır. 2019 yılında Influencer Marketing yönteminin daha da popüler olmasından dolayı birtakım sorunlar ortaya çıkmıştır. Influencer olarak piyasada bulunan kişilerin istedikleri ücretler ciddi boyutlara gelmiştir. Bu noktada, markalar, takipçi sayısı daha az olan ama daha az ücret talep eden influencerlar ile iletişime geçmektedir. Influencer marketing yönteminde önemli olan takipçi sayısından çok hedef kitleyle iletişime geçmektir. Bu noktada, mikro influencerların 2019 ve sonrasında çok daha popüler olacağını söylemek gerekir.

Kişiselleştirme

Sosyal medyanın en önemli trendlerinden birisi, kişiselleştirme olarak bilinmektedir. Kişiselleştirme; kullanıcı verilerinin toplanıp analiz edilmesi ve bu verilerin otomasyon teknolojileri kullanılarak kullanıcılarla buluşturulmasıdır. Hedef odaklı pazarlama yöntemleri arasında bulunmaktadır. Kişisel bazda kullanıcı beklentilerinin karşılanması noktasında önemli bir adımdır. Kişiselleştirilmiş pazarlama; hali hazırda hayatın her alanında kendisini göstermektedir. Örneğin; Netflix‘te bir kullanıcı, bilim kurgu içerikli diziler seyrediyorsa ona Netflix tarafından bilim kurgu içerikli başka bir dizi önerilmektedir. Aynı şekilde, Youtube’da Galatasaray maç özetleri izleyen birisine Youtube tarafından Galatasaray’ın başka bir maçının gollerinin olduğu video önerilmektedir. Kişiselleştirilmiş pazarlama; kullanıcının ilgi alanlarına, daha önce tıkladığı sayfalara ve sosyal medya gönderilerine göre şekillenmektedir. Bu noktada amaç, doğru kişiyi, doğru ürünle buluşturmaktır. Bu sebepten dolayı, 2019 yılının en popüler sosyal medya trendlerinden birisinin kişiselleştirme olacağını söylemek çok doğru olacaktır.

Gerçek Zamanlı Etkileşim

Sosyal medya; gerçek zamanlı pazarlama için en etkili araçların başında gelmektedir. Ürünler, servisler ve kampanyaların müşterilerle doğru zamanda buluşması için sosyal medyanın belirleyici etkisinden faydalanmak gerekir. Sosyal medya kanallarında kullanıcılar, 7/24 aktif olarak bulunmaktadır. Sosyal medya alternatifleri arasında bulunan canlı sohbet, satış kanalları gibi servisler sayesinde kullanıcılar, diledikleri her zaman markalarla iletişime geçme şansı elde ederler. Gerçek zamanlı etkileşim sayesinde kullanıcıların diledikleri zaman hizmet veya ürün satın alması mümkün olmaktadır.

Sosyal Medya Üzerinden Alışveriş

Günümüzde insanların alışveriş yapmak için mağazaya gitmesine gerek yoktur. Artık, sosyal medya kanalları sayesinde rahatlıkla alışveriş yapılabilmektedir. Bilhassa, Facebook’tan sonra Instagram’ın da alışveriş yapma adına mağazacılık faaliyetlerini geliştirmesi sayesinde sosyal medya üzerinden alışveriş, normalden kolay hale gelmiştir. Sosyal medya üzerinden alışveriş trendinin 2019 ve sonrasında oldukça yaygın hale geleceğini söylemek gerekir. Ancak, sosyal medya üzerinden yapılan alışverişler, yönlendirmeler sayesinde tetiklenmektedir. Bu bağlamda, daha çok müşteriye ulaşmak isteyen markaların reklamlarında ürün veya hizmetten memnun kalan müşterilerin referanslarına yer vermesi doğru olacaktır. Bu sayede, markalara olumlu bir etki yaratılacaktır.

Yapay Zeka Destekli Pazarlama

Yapay zekanın günümüzde her alanda kendisini gösterdiği hesaba katıldığında pazarlama ve müşteri hizmetleri sektörüne uğramayacağını söylemek yanlış olacaktır. Bu bağlamda, yakın gelecekte, sosyal medya trendlerinin en önemlilerinden birisinin yapay zeka destekli pazarlama olacağını iddia etmek yanlış olmaz. Anlık müşteri hizmetleri; kullanıcı deneyiminin büyük bir kısmını meydana getirmektedir. Bu noktada, markaların pazarlama planlarına yapay zeka destekli müşteri hizmetleri ilkesini eklemesi, son derece doğru olacaktır. Video ve mesajlaşma uygulamaları; işletmelerin müşterilere ulaşması noktasında önemli bir yöntem olmaktadır. Müşterilerin sorularına daha hızlı yanıt vermek ve onlarla sohbet etmek adına yapay zekadan faydalanılabilir. Bunun yanı sıra, müşterilerin işletmelerin internet sayfasında gezinmesi esnasında da yapay zeka uygulamalarından faydalanmak mümkün olabilir. Bu bağlamda, chatbot aracılığıyla müşteriye ilgilendiği ürün veya hizmet hakkında bilgi verilebilir. 2019’un en ilginç trendlerinden birisi, yapay zekanın sosyal medyaya girmesi olabilir.

Z Kuşağının Hedef Kitle Olması

Z kuşağı; iş hayatı başta olmak üzere birçok alanda kendisini göstermektedir. Bu noktada, markaların Z kuşağına hitap etmesi önemli bir konudur. Z kuşağının beklentilerini anlamak ve ona uygun bir şekilde hareket etmek gerekmektedir.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.