Çekin O Kirli Ellerinizi Sosyal Ağların Üzerinden

Artık yeter!!!!!! diyerek başlamakla beraber aslında içimizdeki birikmişleri haykırmak ve birilerine sesimizi duyurmak amacı ile toplumun ortak düşüncesini kaleme almak istedim.
Sosyal ağ kullanımı öyle bir hale geldiki gelin buna seyirci kalmayalım ve sesimizi artık duyuralım. Bizler temiz ve güvenli sosyal paylaşım ağları istiyoruz. Siyasetten uzak, dil, din ve ırk ayrımı olmaksızın insanların rahat ve özgürce paylaşımlarını yapabildiği yerler. Paylaşımdan kastım güzel şeyler insana huzur veren sevgi ve saygı çerçevesinde yapılan paylaşımlar.

Dünya genelinde yaşam standartlarının dip yaptığı huzurun kalmadığı ve ekonomik krizlerin insanların belini büktüğü bu günlerde rahatlamak bi nebze olsun gün içerisindeki olumsuzluklardan kurtulmak yada unutmak için sosyal medya hesaplarımıza giriyoruz. Gördüğümüz o ki güzel şeyler yerine siyaset haberleri, yerli yersiz tartışmalar, hakaretler, küfürler, ırkçılık hertürlü kirli düşünce hakim olmuş durumda. Unutmamalıyız ki sosyal ağları kullanan sadece yetişkinler değil bilhassa çocuklar büyük çoğunluğu oluşturmaktadır.

Çocuklarımızı sosyal ağlardan uzak tutalım

Geleceğimiz çocuklarımızın ellerinde onları topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmek istiyorsak analık ve babalık vazifelerimizi yerine getirmeliyiz. Biliyorsunuz ki sosyal ağlarda yaş sınırlaması diye bir olay yok herkes rahat bir şekilde hesap açabiliyor. Özellikle Facebook, Instagram çocuklarımızın aktif kullandığı sosyal paylaşım ağlarıdır. Bu sosyal platformların kurucuları buna bir önlem almıyorsa bile bizler çocuklarımıza yasaklar getirebiliriz en azından belirli bir yaşa kadar onları sosyal medyadan uzak tutabiliriz. Bu konuda duyarsız davranmayalım güzel bir gelecek barış ve kardeşlik içinde bir yaşam için bu çok önemli bir konudur.

Sosyal Ağların Bugünkü Durumu Nedir?

Şimdi sosyal ağları biraz incelemek ve eski yıllara göre yani sosyal ağlar ile ilk tanıştığımız yıllar ile karşılaştırma yapalım ve bugün sosyal ağların durumu nedir? ne amaç için kullanılıyor hep beraber görelim.

Facebook

Facebook ilk çıktığı dönemlerde insanların internet sitelerini yani sohbet siteleri, chat siteleri gibi yazılı ve sesli olarak sohbet edilen web sağlayıcılarını terkederek sığındığı tek limandı. Kullanımı ve renkli paylaşımları ile 7 den 70’e herkesin beğenisini kazanmış ve kısa zamanda milyonların kullandığı bir sosyal paylaşım ağı olmayı başarmıştır. Teknolojik yenilikleri ile her geçen gün kendini yenileyen uygulamaları oyun ve çeşitli eğlenceli kategorileri ile kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmişti.

Dünyaya açılan kapı olarak görülen facebook yanlış politika ve yönetim ve hatta kullanım ile şimdilerde ise güven ve gizlilik ilkelerinin dışına çıkmış insanların gizli bilgilerini 3. şahıslara sızdıran her türlü kirliliği içinde barındıran bir sosyal paylaşım ağı olmuştur. Her geçen gün kullanıcı sayısında hızlı bir düşüş yaşamaktadır.

Twitter

Hayatımıza öyle bir giriş yapmıştı ki anlık paylaşımların yapıldığı en popüler paylaşım ağı olmayı başarmıştı. İnsanlar sevdikleri ünlü sanatçıların durumlarını anlık takip etme şansını yakalamış, eleştiri ve öz eleştiri yapma olanağı sağlamıştı. Önemli devlet liderlerini, dünya genelindeki ilginç gelişmeleri anlık öğrenme ve yorumlama gibi özellikleri ile kullanıcılarına özel bir iletişim ve haberleşme ortamı sunmuştu.
Twitter’in bugünkü hali tamamen kirli siyasetin esiri olmuş küfür, hakaret ve ırkçılık almış başını gidiyor. Komplo teorilerinin üretildiği insanların düşünce ve fikir ayrılığına çanak tutan bi haber sitesi dışında bir yer değildir. Çeşitli siyasal görüş kavgaları, insanların birbirilerine saygısının olmadığı, rant ve reyting için herşeyin yapıldığı bir çöplükten başka birşey değildir.

İnstagram ve Youtube bunlardan farksız olup birçok iğrençliği içinde barındırmaktadırlar. Yapılacak şey açık ve net olmakla beraber bu tip sosyal ağ kullanımı kontrol altında tutulup siyasetten arındırılmali her bireyin kullanabileceği platformlar haline getirilmeli yada bu paylaşım ağlarından tamamen uzak durulmalıdır.

PaYLaŞşşş

3 thoughts on “Çekin O Kirli Ellerinizi Sosyal Ağların Üzerinden

 • 13 Haziran 2019 tarihinde, saat 15:54
  Permalink

  Kardesim guzel makale optum:))

  Yanıtla
 • 13 Haziran 2019 tarihinde, saat 17:08
  Permalink

  Google sende bizi gör bizi sev artık yeminle yeter yaa

  Yanıtla
  • 13 Haziran 2019 tarihinde, saat 17:11
   Permalink

   bizimkisi karşılıksız sevgi kanka 😀

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.