Facebook Messenger Lite’in Görüntülü Sohbet Özelliği

Facebook anlık mesajlaşma uygulaması; Facebook kullanıcıları arasında kötü bir şöhrete sahip olmasıyla tanınmaktadır. Çünkü, Facebook kullanıcılarına hayal ettikleri gibi bir kullanıcı deneyimi yaşatamamıştır. Bunun yanı sıra, güvenlik noktasında birçok sorun yaratmıştır. Oldukça kötü bir şöhrete sahip olan Facebook anlık mesajlaşma uygulamasının bu özelliğinden dolayı Facebook çareyi alternatif mesajlaşma uygulaması yaratmakta bulmuştur. Bu noktada, Facebook tarafından Messenger Lite uygulaması geliştirilmiştir. Oldukça hafif bir versiyon olan Messenger Lite; aynı servisin tam özellikli haline göre çok daha az yer kaplamaktadır. Facebook Messenger Lite; 10 MB’nin altında olma gibi bir avantaja sahiptir. Bu durum sayesinde önceden olduğu gibi Android cihazların durma noktasına kadar gelmesi gibi sorunlar yaşanmayacaktır.

Facebook Messenger Lite Hakkında

Facebook Messenger Lite; her şeyden önce resmi bir uygulamadır. Orjinal sohbet istemcisiyle benzer işleve sahiptir. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar; kişi listesindeki herkesle bireysel veya grup halinde sohbet etme şansı yakalarlar. Bunun yanı sıra, kişi listesindeki herkesin birbirine metinler, çıkartmalar, görseller veya videolar göndermesi veya alması mümkün olacaktır. Facebook Messenger Lite‘in en önemli özelliği; benzer mesajlaşma uygulamalarının aksine arka planda çalışma özelliğine sahip olmasıdır. Bu uygulama; kullanıcı, sohbet listesindeki herhangi birinden mesaj aldığı zaman ona bildirim göndermektedir. Bunun yanı sıra, uygulamada herhangi bir aktivite söz konusu olduğunda titreşimle haberdar etme özelliği yer almaktadır. Ayrıca, durumu haber vermek adına ekran aydınlatılmaktadır.

Facebook Messenger Lite Neler Vaat Ediyor? 

 Facebook Messenger Lite sayesinde her şeyden önce Facebook, adını kötüye çıkaran diğer mesajlaşma uygulamalarının aksine imajını tazeleme imkanı sunacaktır. Oldukça hafif ve yeni olmasına ek olarak orjinal istemcinin en iyi özelliklerine erişmek mümkün hale gelecektir. Hafızaya aşırı yüklenme gibi bir sorunla karşılaşılmayacaktır. Facebook Messenger Lite; Facebook’un resmi istemcisine kıyasla oldukça uygun bir alternatif sunmaktadır. Orjinal versiyon gibi aşırı miktarda veri tüketilmesi söz konusu değildir. Bilhassa, internet hızının düşük olduğu ve kablosuz bağlantıların zayıf olduğu ülkeler için tasarlanmıştır. Uygun olduğu cihazların sayısı daha fazladır. Android’in eski versiyonlarında dahi çalışması mümkün olmaktadır. Facebook Messenger Lite; Android 2.3 veya daha üstü bir sürüm gereksinimine sahiptir.

 

Facebook’un Messenger Lite uygulaması oldukça kullanışlı bir uygulama olduğunu piyasaya sürüldüğü günden bu yana ispat etmiştir. 2019 yılında Android kullanıcıları için en son özelliğin kullanılması mümkündür. Bir başka deyişle, görüntülü sohbet yapılmasına olanak tanınmaktadır. Görüntülü sohbet özelliği sayesinde Messenger Lite uygulamasının kusursuz hale geldiğinden bahsetmek gerekir. Facebook’un eski ve zayıf mesajlaşma uygulamasını devre dışı bırakarak hızlı ve kolay mesajlaşma seçeneğini Facebook kullanıcılarına vaat etmektedir. Aslına bakıldığında, Messenger Lite uygulaması, bağlantısı kuvvetli olmayan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Ancak, uygulamanın giderek popüler hale geldiği hesaba katıldığında neredeyse tüm Android kullanıcıları için en uygun seçenek olduğu söylenebilir.

Messenger Lite Neden Kullanılmalı?

Messenger Lite; her şeyden önce 10 MB’dan daha az olan boyutu sayesinde ciddi bir popülariteye sahip olmaktadır. Normal sürümden daha az veri harcadığı için normal sürüm yerine tercih edildiği bilinmektedir. Facebook, Messenger ve Facebook Lite’ta bulunan herkesle iletişim kurmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra, kişi listesindeki insanların ne zaman aktif ve sohbete uygun olduklarını görmek mümkündür. İnsanlara özel olarak veya grup halinde mesaj gönderilebilir. Aktivite planlaması yapmak için oldukça uygun bir uygulamadır. Messenger Lite’in bir diğer farkı ise Wi-Fi üzerinden ücretsiz sesli sohbet aramaları yapılmasına olanak sağlamasıdır. Bu özellik sayesinde yurtdışında bulunan kişilerle bile istenildiği kadar konuşmak sohbet etmek mümkün hale gelecektir. Ancak, bu özellik kullanılmadan yapılacak işlemlerde ise standart veri ücretlerinin geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Neden Messenger Lite kullanılmalı diye düşünen insanlara Messenger uygulamasının 150 MB yer kapladığını hatırlatmak gerekir. Ayrıca, Messenger’in en az 100 MB RAM bellek kullanması söz konusudur. Facebook Messenger Lite ise Messenger’in neredeyse çeyreği kadar veri kullanmaktadır. Bunun yanı sıra, Facebook Messenger içerisinde genel olarak mavi ve beyazın ağırlıklı olduğu bir arabirim kullanılmaktadır. Kişilerin ve kameranın ön planda olduğu söylenebilir. Ancak, Messenger Lite içerisinde yalnızca mesajlaşma ön planda olmaktadır.

PaYLaŞşşş

One thought on “Facebook Messenger Lite’in Görüntülü Sohbet Özelliği

  • Geri bildirim: seda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.