Facebook Watch Party ile Video İzlerken Sohbet Edebilirsiniz

2018 yılında Facebook tarafından duyurulan Watch Party; birçok Facebook kullanıcısı tarafından ilgi çekici bulunmuştur. Herkesin bildiği gibi Facebook, kendini yenileyememiştir. Facebook’un Türkiye’de popüler olmaya başladığı 2007 yılından günümüze bakıldığında Facebook’ta birçok şeyin aynı kaldığı söylenebilir. Arayüzü, her ne kadar kullanışlı olsa da yıllardır aynı detayları barındırmaktadır. Bunun yanı sıra, Facebook’ta yapılan yenilikler her zaman yavan kalmaktadır. Birçok Facebook kullanıcısının yapılan yeniliklerden haberi dahi yoktur. Facebook’un en büyük eksikliklerinden birisi, hiç şüphesiz güvenlik açıklarıdır. Birçok kişi, bu sebepten dolayı, Facebook hesabını kapatmak zorunda kalmıştır. Sonuç olarak, geleceği olumsuz görünen Facebook’ta yapılan Watch Party yeniliği, birçok kişi için heyecan verici olmuştur. Peki, Watch Party nedir ve ne işe yarar?

Watch Party Nedir?

Watch Party sayesinde bir Facebok grubunda yer alan tüm üyeler, aynı anda tek bir videoyu ortak olarak izleme hakkına sahip olurlar. Watch Party’nin başlatılmasıyla beraber grupta yer alan tüm üyeler, söz konusu videoyu aynı anda izlemeye başlarlar. İzleme sırasında gruptaki üyeler, bir yandan da birbirleriyle sohbet etme hakkına sahip olurlar. Bir başka deyişle, video izlenmesi sırasında grup üyelerinin birbiriyle bağlantı kurması mümkün olacaktır. Watch Party’nin bu özelliğinin oldukça cezbedici olduğu söylenebilir. Çünkü, aynı anda video izleme ve sohbet etme imkanı sağlayan başka bir uygulama bulunmamaktadır. Buna benzer uygulamalar olsa dahi bir sosyal medya uygulaması içerisinde birebir aynı özellikli bir uygulamaya rastlanmamıştır. Bu bakımdan, Watch Party, özel bir uygulamadır.

Watch Party Nasıl Kullanılır?

Watch Party’nin kullanılması oldukça kolaydır. Bu özelliği kullanmak isteyen bir Facebook kullanıcısının yapması gereken şey; grupların üzerinde yer alan kutuya tıklamaktır. Bunun yanı sıra, aynı kutuya tıklanarak Watch Party’deki bir sonraki yayının ne olacağına dair bilgi almak mümkündür. Canlı video özelliğinde olduğu gibi Facebook Watch Party uygulamasında da sohbet akışının takip edilmesi söz konusudur. Facebook Watch Party uygulamasındaki yorum akışı; mobil cihazlarda ve masaüstü bilgisayarlarda farklı gözükmektedir. Masaüstü bilgisayarlarda yorum kısmı, kenar çubuğu olarak gözükmektedir. Watch Party’nin bir diğer özelliği ise yorum yapmak istemeyen ancak ortamda olduğunu göstermek isteyen kullanıcılar için söz konusudur. Bu amaçtaki kullanıcılar için Facebook, ifadeler ile iletişim kurma imkanı sağlamaktadır. Facebook Watch Party; bilhassa üye sayısının çok olduğu gruplarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tür gruplarda uygulama hakkında yapılan yorumların hepsi olumludur.

Watch Party’nin Özellikleri

Facebook Watch Party; üye sayısının az veya çok olduğu birçok grup tarafından kullanılmaktadır. Bugüne kadar Watch Party uygulamasının birçok sebeple kullanıldığına rastlanmıştır. Watch Party uygulamasının kullanılması için öncelikli olarak bu özelliğin grup admini tarafından aktif hale getirilmesi gerekir. Alınan bilgilere göre Watch Party; yemek yapma veya farklı zanaatkarlık alanlarındaki hobilerle ilgili olarak yapılan soru cevap etkinlikleri için kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, herhangi bir videonun kamera arkası görüntülerini seyretmek için kullanılmasına da rastlanmıştır. Ev tadilatı, makyaj, dekorasyon gibi konularda da Watch Party özelliğinin sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Watch Party; grubunu daha aktif hale getirmek isteyen üye sayısı az olan gruplar tarafından da kullanılmaktadır. Bu özellik sayesinde grupların üye sayısının daha da arttığına birçok kez şahit olunmuştur. Watch Party’i farklı hale getiren iki özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerden ilki, Co-hosting olarak bilinmektedir. Bu özellik sayesinde Watch Party’i başlatan kişinin devam eden Watch Party’e videolar ekleyerek Party’nin devam etmesini sağlayacak kişiler ataması mümkün olmaktadır. İkinci özellik ise Crowdsourcing olarak bilinmektedir. Bu özellik sayesinde Watch Party’e katılan kişiler, grup adminine Watch Party’e eklemesi için videolar önermektedir.

Watch Party’nin Tasarlanma Amacı

Facebook; Watch Party uygulamasını hayata geçirerek en başta Facebook’un diğer sosyal medya ağlarından geride kalmasının önüne geçmiştir. Bunun yanı sıra, Watch Party sayesinde yalnızca Facebook’ta güzel zaman geçirilmesi mümkün olmaz. Watch Party; grup üyelerinin ortak etkinlik düzenlemesini, birbiriyle iletişim kurmasını, anlamlı sosyal faaliyetler düzenlenmesini mümkün kılmaktadır. Watch Party sayesinde insanlar birçok şey öğrenebilir. Yardım kampanyaları hakkında fikir edinebilir. Daha çok insana ulaşabilir. Bir başka deyişle, Facebook Gruplar özelliği, Watch Party sayesinde artık daha çok anlam kazanmaktadır.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.