Facebook Yeniliklerine Devam Ediyor

Facebook; 2000’li yılların başından itibaren popüler olan bir sosyal medya sitesidir. Facebook; ilk kurulduğu yıllarda yalnızca Amerika’daki üniversite öğrencilerinin kullandığı bir arkadaşlık sitesi iken yıllar içerisinde dünyanın her yerinden her çeşit insanın kullanabileceği bir mecra haline gelmiştir. Facebook’un Türkiye’de popüler olması ise 2007 yılının son çeyreğine dayanmaktadır. Bu dönemde, bir anda popüler olmaya başlayan Facebook; 2007-2010 arası oldukça aktif bir şekilde kullanılmıştır. 2010 sonrası ise Facebook’un eski popülerliğinin kalmadığı söylenebilir. Bu durumun sebepleri arasında Instagram başta olmak üzere benzer uygulamaların gelmesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra, belirli bir dönem boyunca Facebook, kendisini yenileyememiştir. Bu durumun üstesinden gelmek adına Facebook, her yıl birçok güncellemeyi ve yeni özelliği devreye sokarak Instagram ve diğer sosyal medya uygulamalarından geride kalmamaya çalışmaktadır.

Facebook’un Arayüz Tasarımı

2019 Facebook arayüz yeniliği; Facebook’un son beş yılda yaptığı en büyük değişiklik olarak göze çarpmaktadır. Facebook kurucusu Zuckerberg’e göre Facebook; bugüne kadar yalnızca anlamlı gruplardan, etkinlik buluşmalarından ve Watch Party uygulaması sayesinde insanların birbirlerinin ne yaptığını izlemesinden ibaret olmaktaydı. Fakat, Facebook’un Zuckerberg’in zannettiğinin aksine kullanışlı bir platform olması söz konusu değildir. Facebook; uzun süredir veri sızıntıları yaşamaktadır. Bunun yanı sıra, insanların hiçbir diyaloğunun olmadığı kişilerin yaptığı paylaşımları görmesi, diğer kişilerin fotoğraf üzerinden takip edilebilmesi ve sürekli olarak viral videolar ve haberler üretilmesi gibi olumsuz özellikler; Facebook içerisinde barınmaktadır. Bu noktada, Facebook, platform üzerindeki özellikleri geliştirmeye devam etse de maalesef bu sorunların hiçbirisini çözememiştir. Ancak, 2019 yılıyla beraber bu sorunların en azından bir kısmının çözülmesi adına bilhassa tasarım olmak üzere birçok konuda değişikliğe gidilmiştir. Facebook’ta FB5 adı verilen tasarım değişikliği yapılmıştır. Bu tasarım sayesinde Facebook arayüzünde etkisi sürekli olarak hissedilen mavi arayüzün rengi daha aza indirgenmektedir. Bu sayede, Daha Fazlası butonuyla beraber açılan onlarca özellik olduğu halde Facebook, çok daha sade bir görünüme kavuşmaktadır. FB5 adı verilen tasarımda açık mavi renginin bulunmasına ek olarak köşeli bir tasarım yerine yuvarlak hatlar bulunmaktadır.

Facebook’un FB5 Tasarımının Fonksiyonları

2019 yılıyla beraber Facebook’ta uygulanmaya başlanan FB5 tasarımı sayesinde Facebook Gruplar işlevi, daha çok öne çıkmaktadır. Gruplar; hem sitede hem de uygulamada öncelikli sekmeler arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Öneriler; farklı bir sekmede bulunmaktadır. Gruplar ise Öneriler sekmesi altında kullanıcılar için ön plana çıkarılmaktadır. 2019 yılıyla beraber Facebook gruplar özelliğinin bir milyardan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Ancak, Facebook, bu sayıyı yeterli görmeyerek Gruplar sekmesini daha da ön plana çıkartarak bu sayıyı arttırmayı planlamaktadır. Facebook’un FB5 tasarımının özellikleri sayesinde herkes kendisine hitap eden gruplarla buluşma şansına sahip olmaktadır. Grup önerisi algoritması; kişinin beğendiği sayfalara, üye olduğu diğer gruplara, arattığı kelimelere göre oluşturulmaktadır. Örneğin, geniş kapsamlı bir kadın voleybol grubuna üye olan bir kullanıcıya benzer nitelikteki gruplar öneriler sekmesinde önerilmektedir. Bunun yanı sıra, Facebook kullanıcıları, üye oldukları platformlardan gelen bildirimleri, tek bir panel üzerinden görüntüleme şansına sahip olacaklardır.

Facebook Marketplace Özelliğinin Devreye Sokulması

FB5 tasarımı sayesinde Gruplar ve Marketplace özelli ğinin bir arada kullanılması mümkün olmaktadır. Marketplace; Facebook’un en öne çıkan özellikleri arasında bulunmaktadır. Marketplace’in piyasaya sürülmesinin ardından kısa zamanda yaklaşık 800 milyon kullanıcıya ulaştığı bilinmektedir. Facebook; Marketplace özelliğini Craiglist’ten kopyalamıştır. Ancak, Facebook’un Marketplace uygulamasına gerçek kimlikleri dahil etmesi; Marketplace’in kullanım alanının büyümesine katkıda bulunmuştur. Marketplace; arayüzünün basit olması, hızlı ve güvenilir satış imkanı sağlaması gibi özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra, Marketplace’in ödeme özellikleri de kullanıcılar tarafından beğeni toplamaktadır. Marketplace üzerinden satış yapanlar, ödemelerini Venmo üzerinden veya nakit olarak alma şansına sahip olurlar. Ayrıca, kargo ücretinin satın alan kişiye ait olması, satıcılar açısından ciddi bir avantaj teşkil etmektedir. Marketplace özelliğinin FB5 sayesinde öne çıkarılmasıyla beraber Facebook’un önem verdiği konunun e-ticaret olduğunu söylemek gerekir. Bu noktada, Instagram, Facebook’tan önce davransa da Facebook; Marketplace özelliğinin avantajlarından faydalanmak istemektedir.

Facebook Watch

Facebook’un 2019 yılıyla beraber uygulamaya koyduğu değişikliklerin bir kısmından Facebook Watch etkilenmiştir. FB5 tasarımı sayesinde Facebook Gruplar özelliği ön plana çıkartılmıştır. Ancak, Facebook Watch için de aynı özen gösterilse de maalesef bu konuda beklenen etki yaratılamamıştır. Facebook; Facebook Watch için Youtube ve Netflix‘i örnek alsa da içerik bakımından bu iki sitenin yanından dahi geçememiştir. Youtube üzerinden yapılan yayınlar veya Netflix’in dünya çapındaki dizileri kadar etkileyici içeriklerin Facebook’ta olması mümkün değildir. Ancak, Stephen Curry’nin belgeseli ve Buffy The Vampire Slayer’ın tekrar gösterilmesi gibi içerikler, az da olsa Facebook Watch’ın popüler olmasını sağlamıştır. Facebook Watch ile alakalı olarak yapılan eleştirilere Facebook katılmamaktadır. Facebook, site içerisindeki birçok kullanıcının günde en az bir dakika Facebook Watch üzerinde vakit geçirdiğini iddia etmektedir. Ancak, bu istatistikler, yeterli değildir. Facebook’un söylediği rakamlara göre Facebook kullanıcılarının yalnızca yüzde dörtlük kısmı, Facebook Watch üzerinde vakit harcamaktadır. Buna ek olarak, Facebook’un anavatanı ABD’de bile Facebook Watch’ın herkes tarafından bilindiği söylenemez.

Facebook Gizlilik Seçeneklerinin Güncellenmesi

Haber Kaynağı; Facebook’un en önemli kısımları arasında bulunmaktadır. Günümüzde, bilhassa genç kitle, Facebook yerine Snapchat ve Instagram‘ı kullanmaya başlamıştır. Bu sebepten dolayı, Facebook, bu iki mecrada bulunan Hikayeler özelliğini kopyalayarak Facebook’a getirmiştir. Ancak, gizlilik seçeneklerinin güncellenmesi noktasında Facebook’un aktif adımlar attığı söylenemez. Çünkü, sitede yoğun bir şekilde güvenlik açıkları bulunmaktadır. Örneğin, bir kullanıcı, istediği takdirde arkadaşı olmayan başka kullanıcıların fotoğraflarını görme, yorum yapanlara ve beğenenlere bakma gibi fırsatlara sahip olmaktadır. Bu noktada, Facebook kullanıcılarının neredeyse her paylaşımları için aktif bir gizlilik ayarı yapması gerekmektedir. Bu noktada, kullanıcıların işini kolaylaştıracak ve güvenlik açıklarını sonlandıracak bir güncellemenin hala daha olmaması, Facebook’un hanesine eksi bir not olarak geri dönmektedir. Veri sızıntılarına erişilmesi noktasında Facebook’un kendini çok geliştirmesi gerekmektedir.

Facebook’un yaşadığı skandallardan sonra ciddi bir itibar kaybettiği, tüm dün

Facebook 2019 Yılında Başka Neler Yapabilir?

ya tarafından bilinmektedir. Bu noktada, Facebook, itibarını toparlamak adına FB5 uygulamasını 2019 yılı içerisinde devreye sokmuştur. FB5 uygulaması sayesinde Facebook; her şeyden önce hızlı ve şık bir hizmet sunmak istemektedir. Bilhassa Facebook mobil uygulamasının seri olması hedeflenmektedir. Facebook masaüstü uygulaması ise geçmişin aksine daha az kaynak tüketecektir. Ayrıca, masaüstünde de mobildeki tasarım dili bulunacaktır. Facebook’un 2019 yılında ön plana çıkarmaya çalıştığı bir diğer uygulama ise Facebook Dating olacaktır. Bir başka deyişle, gizli aşık moduyla açılacak bu platform, birçok ülkede devreye girecektir. Kendi isteğiyle Facebook Dating’e katılan kişiler, istedikleri dokuz kişiyi seçme hakkına sahip olacaktır. Bu dokuz kişiden herhangi birisi de, kendisini seçen kişiyi gizli aşkı olarak seçerse bu iki kişi eşleşme hakkına sahip olacaktır. Ancak, gizli aşk, karşılıklı olmadığı takdirde karşı tarafın bundan haberi bile olmayacaktır. Bunun dışında, Yeni Arkadaş Bul, seçeneği sayesinde Facebook kullanıcıları, yeni kişilerin profillerini görme şansına erişeceklerdir.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.