Hangi yaş grupları sosyal medyayı terkediyor?

Bireylerin mevcut ilişkilerini yerle bir eden ve çatışmalara yol açan sosyal medya araçları artık iyiden iyiye çökmeye yüz tutmuş durumda. Çünkü gençler artık sosyal medyada, özellikle Facebook’ta yok. 35-44 ile 45-65 yaş aralığı gibi sosyal medya mecralarını mesken tutmuş durumda ancak Facebook genç ve heyecanlı kitleyi artık kaybetti, ah şu malum bilgi hırsızlığı skandalları ve Facebook’u sil kampanyası yok mu, kimin neyi varsa çıkardı ortaya. Kötü amaçlı olarak hizmet etmeye devam eden siteleri bir bir dağıttı bu kampanyalar, herkes hesaplarını sildi ve gitti. Peki nereye? Sohbet siteleri amaçlı sitelere ve elbette onların içindeki sohbet odaları bazlı ortamlara. 18-4 yaş grubu, yani kitlenin yüzde 20’si artık Facebook denen sosyal medya alanında yer almıyor. Hesaplarını dondurmak için bile girmiyorlar gençler Facebook’a, sadece girmiyorlar ve sistemi böyle cezalandırıyorlar. Hangi yaş grupları sosyal medyayı terkediyor konulu makalemizin detayları aşağıda sizlerle.

Hangi yaş grupları sosyal medyayı terkediyor ve sebepleri nelerdir.?

Sosyal medya evrimi sohbet siteleri ile yeni bir boyut kazandı ve artık sosyal medya “terkediliyor”. Hesap kapatma furyasının en çok yaşandığı sosyal medya sitesi ise yukarıda önemle belirttiğimiz gibi; Facebook ve genç kitle neredeyse tamamen Facebook’u bırakmış durumda. Hesap kapatma akımında ikinci sırada kim var dersiniz? Twitter, çünkü Twitter gibi uygulamalar da artık haber için kullanılan ve canı sıkılan kitleler için bildirim yapılan alanlardan daha farklı yerler değil. İlginç bir şekilde erkek kitle ise Instagram’ı kapatmaya başladı. Hiçbir işe yaramayan resim yükleme, DM atma ve like atma eylemleri erkekler için Instagram’da gerçekten de “hiçbir fayda sağlamıyor.” İkili ilişki kurmada alfa taraf olan erkekler ne yazık ki Instagram’da aradığını bulamadı ve erkek kitle iyiden iyiye sohbet odaları aracılığıyla arkadaş bulma eğilimine girdi. Sohbet sitesi olarak hizmet veren siteler erkeklerin göz bebeği oldu ve tüm 18-24 yaş arası kitle artık sohbet odaları gibi sosyal sohbet siteleri aracılığıyla arkadaş bulma eğiliminde.

18-24 yaş grubu sosyal medyayı terk ediyor- Sohbet siteleri ile chat yükselişte

Evet genç kitle sosyal medyadan hepten çekilmeye başladı ve 2017’de başlayıp 2018’de Facebook’u sil kampanyası ile zirve yapan bu sosyal medyayı terkediş trendi tüm dünyayı sardı. Peki sosyal medyada kimler kaldı? Sadece 35 yaş üstü bireyler, ki bu bireyler de sadece sevdikleri, aileleri ve arkadaşları ile mesajlaşmak için giriyor bu hesaplara artık. 18-24 yaş arası kitle sosyal medyayı terk ediyor çünkü artık sosyal medyada birbirine güvenen insan kalmadı. Ayrıca bu kitle sosyal medyada çok fazla zaman geçirdiğini de düşünen bir kitle. Güvensizlik ve mana yitilmesi gibi sebepler de eklenince sosyal medya hesabınızı açık tutmak için bir sebep görünmüyor. Yeni trend: sohbet odaları gibi arkadaşlık siteleri olarak görünüyor, ne dersiniz?

PaYLaŞşşş

One thought on “Hangi yaş grupları sosyal medyayı terkediyor?

  • 12 Haziran 2019 tarihinde, saat 10:09
    Permalink

    Bilgi verici ve orta yaş insanlarımızın Sosyal medya üzerindeki hareketleri açısından iyi bir içerik olmuş.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.