Instagram’ın Devrim Niteliğindeki Yenilikleri Neler Olabilir?

2019 yılının Mayıs ayında düzenlenen geleneksel Facebook yıllık toplantısında Zuckerberg; Instagram’da faaliyete geçirilmesi planlanan yeniliklerden bahsetmiştir. Buna göre, ilk etapta fotoğraflara gelen beğeni sayılarının yalnızca Instagram hesap sahibi tarafından görülmesi planlanmaktadır. Yapılması planlanan ikinci değişiklik ise Amerika’da olduğu gibi online bağış uygulamasının hayata geçirilmesi olacaktır. Bu bağlamda, Black Girls Code veya No Kid Hungry gibi sosyal sorumluluk projeleri için Instagram’da bağış kampanyası yapılmasının önü açılacaktır. Instagram‘da yapılması planlanan bir diğer yenilik ise ürün satışı olacaktır. Herkesin bildiği gibi, Instagram‘da markaların ürünlere etiket koymasının dışında farklı bir şey yapması mümkün değildi. Bu noktada, satış yapmak isteyen markalar, Instagram kullanıcılarını kendi internet sitesine yönlendirmek zorundaydı. Ancak, 2019 yılı Instagram değişiklikleri sayesinde Instagram’da doğrudan satış yapmak mümkün hale gelecektir. Bir başka deyişle, bir ürünü beğenen Instagram kullanıcısı, herhangi bir yere yönlendirilmeden Instagram’dan o ürünü satın alma şansına sahip olacaktır.

Instagram Hikaye Reklamları

2019 yılının en büyük Instagram yeniliklerinden birisi, Instagram hikaye reklamları olacaktır. Günümüzde, her bir günde Instagram hikayesi izleyen kişi sayısı, yüz milyonlarla ifade edilmektedir. Buna ek olarak, Facebook’ta Marketplace ortamında reklam yapmanın maliyeti bir hayli fazla olmaktadır. Bu noktada, Instagram hikayeleri üzerinden reklam yapmanın oldukça mantıklı bir fikir olacağı 2019 yılında da olsa anlaşılmıştır. Bu noktada, birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Her şeyden önce, Instagram’da hikaye reklamları için normal hikayelerde olduğu gibi dikey içerik oluşturmak oldukça zor olabilir. Bu noktada, Instagram hikaye reklamı yapmak isteyenlerin koordinat renkleriyle en üstte ve en altta olacak şekilde banner eklemesi mümkün olacaktır. Buna ek olarak, Instagram hikaye reklamı yaparken metinler, sözler ve emojiler kullanmak; reklamın çok daha doğal ve etkileyici olmasını sağlayacaktır. Instagram hikaye reklamları yaparken daha az filtrelenmiş ve doğal içerikler oluşturmak gerekebilir.

Instagram’da Dikey Video Oluşturmak

2019 yılıyla beraber dikey video; Instagram’ın en popüler trendlerinden birisi haline gelmiştir. Instagram’ın her kısmında dikey videolara rastlanmaktadır. Instagram Hikayeler ve IGTV gibi platformlarda dikey videoların varlığına sıklıkla rastlanmaktadır. Dikey video; 2019 ile başlayarak önümüzdeki yıllarda da Instagram’ın temel pazarlama stratejisi olacaktır. Instagram’da dikey video oluşturmak isteyenlerin önünde birçok seçenek bulunmaktadır. İsteyenler, telefonlarında dikey video çekebilirler. Dikey kayıt yapmak için ise kameranın çevrilmesi gereklidir. Bunun yanı sıra, kamerada geniş ekran videoları çekerek telefonda aynı anda dikey video çekmek mümkün olabilir. Bir diğer alternatif ise kamerada daha geniş çekimler yapmak, post prodüksiyonda kırparak yatay veya dikey videolar oluşturmaktır. Bunun yanı sıra, Instagram’da uzun bir videonun ısırık boyutlu kliplere çevrileceğini bilmek değerlidir. Tüm bu yöntemler, 2019 yılında Instagram’da başarılı bir kullanıcı olmak isteyenler tarafından dikkate alınmaktadır.

Instagram’da Kullanılabilecek AR Filtreler

2019 yılında Instagram için konuşulmaya başlanan en büyük değişimlerden birisi, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik olarak ifade edilmektedir. Instagram kullanıcıları, 2019 yılında her geçen gün artırılmış gerçeklikle muhattap olmaktadır. Bunun sebebi, Instagram’ın birbirinden sevimli yüz filtreleridir. Yüz filtreleri sayesinde artırılmış gerçekliğin insan hayatını nasıl değiştirebileceği ortaya çıkmaktadır. İlerleyen dönemde, markalar başta olmak üzere etkileyiciler ve içerik oluşturucuların AR Stüdio’yu kullanarak kendilerine özel Instagram filtrelerini oluşturmasının mümkün olacağı düşünülmektedir. Instagram AR Filtreler sayesinde oluşturulan hikayelerin ve yapılan paylaşımların çok daha etkili olacağı düşünülmektedir.

Instagram Çevrimdışı Etkinlikler

Instagram’ın yalnızca kişiler için değil markalar için de çok önemli yenilikler vaat ettiği söylenebilir. Bu noktada, Instagram çevrimdışı etkinlikler sayesinde küçük veya büyük birçok marka, zannettiğinden çok daha büyük fırsatlarla karşılaşacaktır. Bir marka, Instagram üzerinden düzenlenen bir etkinlik sayesinde kullanıcılarıyla iletişime geçme fırsatı yakalayabilir. Bu noktada, hashtag kullanımı sayesinde yapılan etkinlikler, birçok kişiye iletilecektir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, bir müzeyi ziyaret eden ziyaretçilerin çektirdikleri fotoğraflar, hem müzenin resmi Instagram hesabından hem de kullanıcıların kendi Instagram hesabından paylaşılacaktır. Bu sayede, yapılan etkinlik daha çok kişiye ulaştırılacaktır. Bu tip etkinliklerin 2019 yılı ve sonrası için Instagram’ın yeni trendi olması beklenmektedir.
.

Instagram Algoritması

Markalar ve Instagram üzerinden e-ticaret ve satış yapmak isteyen herkes için Instagram algoritmasının anlaşılması, büyük önem taşımaktadır. Hedef kitlesine ulaşmak isteyenlerin bu yönde paylaşım yapması gerekir. Çünkü, Instagram algoritması, kullanıcılara, onların beğenileri doğrultusunda hesapları tanıtmaktadır. Bu noktada, daha çok kişiye ulaşmak isteyenlerin doğru hashtag kullanması ve paylaşımlarını özelleştirmesi gereklidir. 2019 ve sonrasında Instagram’ın temel işleyiş mantığı bu şekilde olacaktır.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.