Instagram’ın Profil Tasarımı Değişiklikleri

Instagram; 2015 sonrası dönemin yıldızı parlayan sosyal medya uygulaması olmuştur. Gencinden yaşlısına kadar herkes, Instagram hesabı açarak sevdikleriyle iletişim kurmak ve kendini sosyal medya ortamında göstermek istemektedir. Instagram; arayüzü ve kullanımı bakımından çok fazla eleştiri almamaktadır.

Çünkü, Instagram’ın oldukça kullanışlı bir arayüzü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, insanı yormayan ve içeriklere kolay ulaşmayı mümkün kılan bir yapısı vardır. Fakat, Instagram, beğenilen özellikleriyle yetinmeyip kullanıcı memnuniyetini arttırmak adına kendisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Instagram’ın yapacağı en büyük değişikliklerden birisi profil tasarımında olacaktır.

Instagram’ın Profil Tasarımı Değişiklikleri

Instagram; yeni kullanıcı profili oluşturmak adına uzun süredir yenilikler yapmayı düşünmektedir. Bu bağlamda, yapılan profil tasarımı değişikliklerinin test edilme aşaması bir süredir devam etmektedir. Instagram profil tasarımında yapılması düşünülen değişiklikler arasında butonlar, ikonlar ve sekmeler arasında gezinme dahil olmak üzere profilin en üstünde yeniden düzenlenen özelliklerin görülmesi bulunacaktır.

Bunun yanı sıra, Instagram kullanıcılarının fotoğrafları, her zaman olduğu gibi güvende tutulacaktır. Herkesin bildiği gibi, Instagram, kullanıcı güvenliğine kurulduğu günden bu yana çok büyük önem vermektedir.

Instagram’ın Profil Tasarımı Değişiklikleri konusunda yapılması düşünülen değişikliklerin en büyük faydası, siteyi daha da kullanışlı hale getirmek olacaktır. Yeniden tasarlama planlarına göre kullanıcının takipçi sayısı, profilin üstünde olmayacaktır. Ayrıca, daha küçük bir yazı tipinde olacaktır.

Bu özellikler kapsamında Instagram takipçi sayısının bundan sonra çok önemli olmayacağından bahsedilebilir. En azından, takipçi sayısı, eskisi kadar göz önünde olmayacaktır. Instagram; profil tasarımındaki değişiklikleri yaparken Twitter’ı kendisine örnek almaktadır.

Çünkü, Twitter, yakın geçmişte iOS uygulamasına benzeyen bir değişiklik yapmıştır. Twitter, takipçi ve beğeni sayısına odaklanmak yerine site içerisindeki anlamlı konuşmaları ve faydali twitleri ön plana çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu noktada, Instagram’ın düşünce yapısı, Twitter ile benzerdir. Instagram; sitedeki özgürlüğü düşünmekle kalmamaktadır. Sahte takipçileri, beğenileri ve yorumları devre dışı bırakmaktadır.

Instagram Profil Tasarım Değişiklikleri Neler Vaat Ediyor?

Instagram profil tasarımı değişikliklerine bakıldığında bundan sonra takip et ve mesaj butonlarının yan yana olacağından bahsedilebilir. Bir kullanıcının takip et sekmesine tıklandığında o kullanıcı ve takip eden kullanıcının birbirlerinin takipçilerini karşılıklı olarak görmesi söz konusu olacaktır. İşletme hesapları için ise Instagram profil tasarımı değişiklikleri daha çok yenilik vaat etmektedir. İşletme hesapları için yol tarifi, siparişi başlat, arama butonlarına ek olarak alışveriş merkezi sekmesi bulunacaktır. Instagram; tüm bu değişikliklerin üzerinde uzun zamandır çalışmaktadır. Ancak, tüm bu değişikliklerin kısa zamanda uygulamaya konması mümkün değildir.

Buna ek olarak, yeni profil tasarımlarına farklı kombinasyonların eklenmesi düşünülmektedir. Test aşamasında ise birtakım profiller üzerinde denemeler yapılması planlanmaktadır. Kısacası, Instagram, aldığı geri bildirimler doğrultusunda profil tasarımlarının ne olacağına karar verecektir.

Instagram Profil Değişikliği ile İlgili Detaylar

Instagram’ın profil tasarımı değişiklikleri; hiç şüphesiz beğenenler ve beğenmeyenler arasında birtakım tartışmaların yaşanmasına neden olacaktır. Yeni profil tasarımlarına göre bir kişinin Instagram profilinde call kısmı bulunacaktır. Call butonu sayesinde kişiyi aramak mümkün hale gelecektir. Şirket sayfaları için ise Start Order sayfası bulunacaktır.

Bu sayede, başka insanların sipariş vermesi söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra, profil resminin soldan sağa alınması planlanmaktadır. Instagram; yapay zeka kullanarak sahte yorum, beğeni ve takipçileri, siteden ayıklayacaktır. Takipçi ve beğenileri sahte olanların bu durumdan bilgilendirilmesi noktasında onlara bildirim gidecektir. Bir başka güvenlik önlemi ise güvenli olmayan üçüncü parti uygulamaları kullananlar için yapılacaktır.

Hesabını bu tip uygulamalar ile ilişkilendiren kişilere şifrelerini değiştirmeleri noktasında bildirim gönderilecektir. Instagram profil tasarımı değişikliği; son zamanlarda çok fazla şikayet edilen dil ayarları konusuna da çözüm bulacaktır. Bilhassa sıklıkla yapılan güncellemelerden sonra birçok kullanıcı, Instagram’ı Türkçe yerine İngilizce kullanmak zorunda kalmıştır. Çünkü, otomatik olarak dil ayarları değiştirilmiştir. Instagram’ı tekrar Türkçe yapmak isteyenlerin ana ekrandaki alt alta üç çizgi sekmesine basması ve buradan en altta bulunan settings yani ayarlar kısmına gitmesi gerekmektedir.

Settings kısmından Language yani dil sekmesine tıklanmalıdır. Diller menüsünden de Türkçe dil seçeneği tercih edilerek işlem tamamlanmalıdır. Instagram’ın işletme hesapları için yapacağı değişiklikler ise bundan çok daha fazlasını içermektedir. İşletme hesapları, sayfalarının tüm istatistiklerine ulaşma şansı elde edebileceklerdir.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.