İnternet Sohbet Siteleri Güvenilir Mi?

Sohbet siteleri ülkemizde 2000’li yıllardan itibaren hızla yaygınlaşmaya başlamış ve günümüzde de oldukça popüler olmaya devam etmektedir. Peki, bu kadar sık kullandığımız internet sohbet siteleri güvenilir mi, herhangi bir riskleri var mı? Günümüz şartlarında bizler için oldukça güzel imkânlar sunan ve yeni insanlarla tanışmamızı sağlayan sohbet sitelerinin elbette bazı dikkat edilmesi gereken kuralları da bulunmaktadır.
Bu kurallar her ne kadar yazılı kurallar olmasa da, insanların kendilerine ve karşısındaki kişilere karşı saygılı olunmasını içeren sözel kurallar olmaktadır. İnsanlar günlerinin büyük bir vaktini sohbet siteleri üzerinde geçirmekte ve buralardan tanıştıkları insanlarla koyu bir muhabbete girmektedirler. Tamamen doğal olan bu ortamlarda kurulan dostluklar oldukça kalıcı ve sağlam temeller üzerine kurulmaktadır. Çünkü karşınızdaki kişi, sizi daha görmeden düşüncelerinizi benimsemekte ve görünüşünüzden ziyade, düşüncelerinizden dolayı sizi kabul etmektedir.
Bu kadar iyi dostlukların ve arkadaşlıkların kurulabildiği bu sitelerde, bazen insanlar ruh ikizlerini bulmakta ve evlilik kararı almaktadırlar. Günümüzde internet sohbet siteleri sayesinde evlenen çiftlerin sayısı o kadar fazla ki buna inanamazsınız. Birçok açıdan insanlara yararlı hizmetler sağlayan bu sitelerin zararlı yanları da var mıdır? Eğer varsa bu gibi durumlarda nelere dikkat edilmeli ve neler yapılmalıdır?


İnternet Sohbet Sitelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ne kadar keyifli vakit geçiriyor olsak da, sohbet sitelerinde de dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar olmaktadır. Hem kendi hem de karşımızdaki kişilerin güvenliği açısından sohbet sitelerinde nelere dikkat etmek gerekmektedir bakalım:
 Öncelikle üyesi olduğunuz sohbet sitesi veya uygulamasına giriş yapabilmek için bir kullanıcı adı ve kimseyle paylaşmamanız gereken güçlü bir şifre belirlemelisiniz.
 İnternet sohbet sitelerinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer önemli husus ise; kesinlikle tanımadığınız ve daha yeni tanışmaya başladığınız kişilere doğrudan iletişim numaranızı ve açık adresinizi vermemelisiniz. Çünkü ilk başlarda iyi giden sohbetiniz bozulduğunda vermiş olduğunuz açık adresiniz sizin için sıkıntı oluşturabilir.
 Sohbet siteleri üzerinden görüştüğünüz insanlara kesinlikle hakaret etmeyin ve kendinize de başkaları tarafında hakaret edilmesine müsaade etmeyin. Neredeyse bütün sitelerin yönetimi bu konuda gayet duyarlı olmaktadır. Bu tür durumlarda site yönetimi ile iletişime geçerek şikâyetlerinizi iletebilirsiniz.
 Kendinize muhabbet edecek bir arkadaş buldunuz ve sizden fotoğrafınızı istedi diyelim. İnternet sohbet sitelerinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan en önemli kurallardan bir tanesi de; sanal ortamlarda kimlik belgelerinizi kimseyle paylaşmamanız olmaktadır.
 Kısa bir süreliğine de olsa kullanıcı adınızı ve şifrelerinizi kesinlikle kimseye vermeyiniz. Çünkü sizden habersiz sayfanıza girebilir ve istemediğiniz paylaşımlarda bulunabilirler.
Sohbet sitelerinde genel olarak belirlenen bu kurallara dikkat eder ve özel bilgilerinizi kimseyle paylaşmazsanız, gayet güvenli olarak sohbet edebilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.