Kablosuz Ağı İyileştirmek

Kullanıcı tarafından yapılan bazı yanlışlar bilmeden wifi kalitesinin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir. Özellikle bağlantıda sık sık kopmalar yaşıyorsanız ve kablosuz ağ hızı eskisi gibi iyi durumda değilse, kablosuz ağı iyileştirmek için aşağıdaki yolları denemeniz iyi bir sonuç verecektir.

Yazılımı Güncelleştirin

Wifi sinyallerini iyileştirmek için ilk yapılması gereken konulardan biri modemin yazılımını güncelleştirmektir. Bu şekilde eskisinden daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde modeminizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemi yapmak oldukça basit olup sadece dakikalar içinde konu hakkında bir sonuç almış olacaksınız. Modemin modeline bağlı olarak 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 adresleri üzerinden modem yazılımını güncelleştirebilirsiniz.

Teknolojik Cihazlara Dikkat

Modemin yanlış bir yerde bulunması bilmeden sinyal karışıklıklarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Özellikle modemin bulunduğu yerde teknolojik cihazlar bulunuyorsa, bu durum hızın oldukça düşük bir hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle modemin bulunduğu konumda tv, buzdolabı, fırın vs. gibi cihazların kesinlikle bulundurulmaması gerekecektir.

Menzil Uzatıcıları Tercih Edin

Wifi hızını arttırmak için diğer tercih edebileceğiniz bir yöntemde menzil uzatıcılar olacaktır. Bu yöntem sayesinde hız konusunda önemli aşamalar alabilirsiniz. Menzil uzatıcı olarak adlandırılan cihazlar son derece uygun fiyatlara sahiptir. Bütçeniz için uygun bir cihaz edinerek, modem sinyal kalitesinin biraz daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Kablosuz ağı iyileştirmek için yapılması gereken uygulamalar

Kullanıcı Sayısının Kontrolü

Modeme bağlanan kişilerin sayıca fazla olması, modem hız performansının da düşmesine neden olacaktır. Özellikle modeme bağlanan kişileri gözden geçirerek bunların sayıca normal olup olmadığını araştırabilirsiniz. Bir anormallik fark ediyorsanız modemin şifresini değiştirerek, internete yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Kanal Frekansı Değiştirin

Son olarak router konusunda bir iyileştirme yapmanız wifi hız sorununun kalıcı olarak sona ermesine neden olabilir. Bunun için yapılması gereken şey ise kullanıcı tarafından router kanalının değiştirilmesi olacaktır. Yaşadığınız yer kalabalık bir yerse, kablosuz cihazların fazlalığından dolayı sinyal kalitesi normalden daha düşük olabilir. Bu modemler üzerinde kanal değiştirerek hız konusunda daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu kanal numarası değiştirme işlemini yapmak için, modem arayüzüne giriş yapmanız ve gerekli olan ayarları yapmanız yeterli olacaktır. Kablosuz ağı iyileştirmek için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaştık umarım faydalı bir makale olmuştur.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.