Kullanıcılar Instagram Üzerinden Online Alışveriş Yapabilecek

Dünya genelinde sayısız kişi tarafından kullanılan ve en önemli sosyal medya platformlarından biri olan Instagram; kullanıcılarına online alışveriş imkanı sunuyor. Kısa bir zaman içinde Türkiye’ye de gelmesi beklenen Instagram online alışveriş sistemi ile pek çok alanda değişiklik olacak ve kullanıcılar diledikleri markaların ürünlerini de tek bir tıkla satın alabilecekler!

Instagram bu alanda ilk online alışveriş imkanı sunan sosyal medya platformları arasındaki yerini alacak ve günlük hayat için kolaylık da sağlayacak. Böylece pek çok kişi sadece internet sitelerinden değil, sosyal medya aracılığı ile de gönül rahatlığı ile alışverişlerini gerçekleştirebilecekler.
Instagram, online alışveriş yapılabilecek sistemi ve uygulamanın ne şekilde işleyeceğini 19 Mayıs 2019 tarihinde tanıttı.

Şu andan itibaren, seçilen yayınlarda, kullanıcılar belirli ürünlere tıklayabilecek ve resmini, maliyetini ve satın alımın yapılabileceği yerin bağlantısını içeren bir resmini görebilecekler.
Instagram’a göre, kullanıcının satın alma işlemi için uygulamayı terk etmesine gerek yok. Sadece ad, e-posta, adres ve ödeme bilgileri gibi bilgiler yeterli olacak.

Çeşitli Markalar İçin Online Alışveriş Başlıyor

Şimdilik hizmet, 20 markalı ürün için geçerli olacak. Bunların arasında Adidas, Dios, H & M, Nike, Zara ve Prada ile Kylie Jenner’in güzellik ürünleri yer alıyor.
Instagram’ın girişimi, “The Wall Street Journal” gazetesine göre, moda profillerinin ve ürünlerin reklamını yapmak isteyen şirketlerin popülaritesinden yararlanmayı amaçlıyor.
Instagram ürün müdürü Vishal Shah, “Tüketici perspektifinden eksiksiz bir alışveriş deneyimi inşa ediyoruz” dedi.

Kullanıcılar, sosyal ağ hesabını Paypal ile ilişkilendirebilir ve ödeme yöntemini uygulamanın kendisinde saklayabilir. Alışveriş yapmanın yanı sıra Instagram, bu verileri algoritmaları geliştirmek ve her bir kişiye özel reklamlar göstermek için kullanabilir.
Şah, “İnsanlar zaten Instagram ile alışveriş yapıyorlardı. Daha fazla zaman harcıyorlardı.” şeklinde de açıklamalarda bulundu.

Yeni uygulama işlevi için kullanılabilir olmak isteyen markaların, kredi kartı ödeme işleminin maliyetlerini ve satın alımdan elde edilen diğer tutarları karşılamak için bir ücret ödemesi gerekecek. Bu sayede hem markalar hem de Instagram belli oranda gelir elde etme şansına da sahip olacak.

Instagram Türkiye’de Online Alışveriş İmkanı Sunacak mı?

Pek çok kişinin ise merak ettiği konu, Instagram’ın Türkiye sınırları içerisinde de online alışverişe imkan sunup sunmayacağı. Sadece Amerika’da başlayacak olan online alışverişten sonra diğer ülkelere ne zaman geleceği ile ilgili net bir bilgi ise verilmedi.

Zaman içerisinde uygulamanın kullanımına bağlı olarak ne tür bir geçiş sağlanacağı ya da hangi ülkelerde çalışmaların başlatılacağı ile ilgi detay da verilecek. Instagram online alışveriş için ABD vatandaşları da sabırsız bir şekilde beklemelerini sürdürmeye devam ediyor. Bakalım Türkiye için bu tür bir uygulama ne zaman yürürlüğe girecek ve işleme de konulacak.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.