Mobil Uygulamalar Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamaları; günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Herhangi bir sosyal medya uygulaması olmadan vakit geçirmek, neredeyse imkansıza yakındır. Bilhassa, mobil uygulamalar; insanların tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Mobil uygulamalar; güvenlik, spor, alışveriş, eğitim, ulaşım, sohbet, arkadaşlık ve daha birçok konuda kullanıcılara alternatif ve basit çözümler sunmaktadır. Mobil uygulamalar; kısa zamanda mobil web sitelerinin tahtını sallamıştır. Çünkü, mobil uygulamalar, mobil web sitelerinin kullanıcılara sunduğundan çok daha fazlasını sunmaktadır. Blogger, içerik üreticisi, işletme sahipleri, sivil toplum kuruluşları ve daha birçok kişi için mobil uygulama sahibi olmak, önemli bir avantaj teşkil etmektedir. Bu noktada, herkesin aklında, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan mobil uygulamalarının nasıl yapıldığı sorusu bulunmaktadır.

Başarılı Bir Kullanıcı Deneyimi

Mobil uygulamalar; kullanıcılara tatmin edici nitelikte bir deneyim sunmalıdır. Uygulamanın tasarım ve geliştirme sürecinde uygulamanın kullanıcı beklentilerini ne kadar karşıladığı sürekli olarak test edilmelidir. Kullanıcı deneyimi; birçok faktörün bir araya gelmesinden meydana gelmektedir. Bir kullanıcı, mobil uygulamayı kullanırken neler hissediyorsa onun duyguları mobil uygulamanın başarısı hakkında fikir vermektedir. Bir mobil uygulama kullanıcısı; mobil uygulamayı telefonuna indirse dahi memnun olmadığı takdirde kısa süre içerisinde uygulamayı telefonundan kaldırabilir. Mobil uygulamalarda başarılı bir kullanıcı deneyiminin sağlanması için kullanıcının uygulamayı kullanırken zorluk yaşamaması gerekir. Mobil uygulama, pratik olmalıdır. Uygulamanın içeriklerine ulaşmak kolay olmalıdır. Uygulamada reklam bulunsa dahi rahatsız edici nitelikte olmamalıdır.

Kuvvetli Görsel Detaylar

Günümüzün en başarılı mobil uygulamalarına bakıldığında hepsinin göze hitap ettiği rahatlıkla söylenebilir. Bu noktada, kullanıcı arayüzü, ön plana çıkmaktadır. Mobil uygulamalar nasıl yapılır görüntüsü ve içeriği nasıl olmalıdır. Mobil uygulamanın görüntüsü sade ama çekici olmalıdır. 2019 yılına bakıldığında minimalist kullanıcı arayüzlerinin iOS ve Android platformlarında popüler olduğundan rahatlıkla bahsedilebilir. Bu konuda, Instagram örnek verilebilir. Instagram’ın sade ve basit bir arayüzü bulunmaktadır.

Kullanıcı dostu olan bir mobil uygulamadır. İçerisinde çok sayıda görsel eleman bulunmaz. Instagram içerisinde gereğinden büyük imajlar yoktur. Bu yüzden, uygulamanın yüklenme süresi düşüktür. Akıllı telefonda kapladığı yer azdır. Arka plan ve yazı tipi rengi, göze hitap etmekle beraber birbiriyle uyumludur. Kısaca özetlemek gerekirse, mobil uygulama yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, görsel açıdan tatmin edici detaylara yer vermektir.

Mobil Uygulamanın Performans Özellikleri

İyi bir mobil uygulama; performans özellikleriyle ölçülmektedir. Mobil uygulamanın hız ve güvenilirlik açısından stabil bir performans sunması gereklidir. İyi ve sürekli bir performans sağlamayan mobil uygulamalar, kaybolmaya mahkumdur. Çünkü, mobil uygulama dünyasında birçok uygulama bulunmaktadır. Bu noktada, kullanıcılar, herhangi bir uygulamaya tahammül etmek yerine yenisiyle değiştirmeyi tercih ederler. Mobil uygulamanın kodları iyi yazılmış olmalıdır. Çünkü, birçok mobil uygulamada crash hatalarının varlığı söz konusudur. Bir başka deyişle, mobil uygulamalar çalışırken çökme riskleri bulunmaktadır. Mobil uygulamanın içerikleri arasında geçiş, hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Sürekli olarak takılmaların olduğu bir uygulama, hiç kimse tarafından tercih edilmeyecektir.

Mobil Uygulamanın İşlevleri

Mobil uygulamalar nasıl yapılır hangi amaca hizmet ettiği mobil uygulama tasarımcısı tarafından net bir şekilde belirlenmelidir. Kullanıcının istediği bir değerin onlara sunulması gerekir. Mobil uygulama; kullanıcının sorunlarını çözecek nitelikte olmalıdır. Bu noktada, mobil uygulama sahiplerinin hedef kitle analizini başarılı bir şekilde yapması şarttır. Mobil uygulamanın hangi amaca hizmet edeceğini belirlerken hedef kitlenin beklentilerini çözmek adına anketler yapılabilir. Bunun yanı sıra, rakip şirketlerin benzer uygulamalarının neler vaat ettiği iyice incelenmelidir. Bir başka deyişle; mobil uygulamanın çözeceği problem ve sunacağı değer keskin çizgilerle belirlenmiş olmalıdır.

Mobil Uygulamanın Hayata Geçirilmesi

Mobil uygulama nasıl yapılır hakkında bilgi verirken tüm bunların teknik bilgi bilhassa yazılım bilgisi gerektirdiğinden bahsetmek gerekir. Mobil uygulamayı tüm detaylarıyla faaliyete geçiren bir tasarımcının önündeki aşama ise mobil uygulamanın insanlara duyurulması olarak gözükmektedir. Bir mobil uygulamanın başarılı olması için reklam ve pazarlamasının iyi bir şekilde yapılması şarttır. Hedef kitle, mobil uygulamanın varlığından haberdar olmak zorundadır. Mobil uygulama tanıtımı için kişisel web siteleri kullanılabilir. Bunun yanı sıra, mobil uygulamanın açık ve görünür bir call to action sayfası bulunmak zorundadır. Uygulamanın tanıtımına dair çeşitli içerikler hazırlanıp Youtube ve benzeri sitelerde yayınlanmalıdır. Ayrıca, kişisel bloglar, bu amaç için kullanılabilir.
Mobil uygulamanızın yabancı kullanıcılara hitap etmesi de başarılı olma şansınızı arttıracaktır. Uygulamanızın dilini profesyonel bir çeviri bürosu yardımıyla farklı dillere tercüme ettirmeniz içeriğinizin orijinalliğini ve anlamını korurken ziyaretçi sayınızı arttırır. Çünkü, içeriğin okunabilirliği en az görsellik ve performans kadar önemlidir. Protranslate ile uygun fiyatlara herhangi bir dilde çeviri ve lokalizasyon hizmeti alabilir, daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.