Sanal Şiddeti Önleme Yöntemleri

Sanal şiddet; siber zorbalık adıyla bilinmektedir. İletişim araçlarının gelişmesi ve hayatın her alanında kendini göstermesine paralel olarak internet üzerinde siber zorbalık kapsamına giren birçok aktivite gerçekleşmektedir. Günlük hayatın bir parçası olan şiddetin internet üzerindeki versiyonlarını önlemek kolay değildir. İnternet üzerinde sanal zorbalığa maruz kalan insanlarda engelle geç mantığı bulunmaktadır. Ancak, bazı durumlarda kullanıcıyı engellemek yeterli olmaz. Çünkü, sanal zorbalığın ciddi sonuçları olabilir. Sanal Şiddeti Önleme Yöntemleri olarak hangi yol izlenmelidir sırasıyla ele alalım.

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık; bir veya birden çok kişinin belirli bir zaman dilimi içerisinde defalarca olmak üzere kendini savunmayan bir bireye elektronik iletişim araçlarını kullanarak uyguladıkları kasıtlı saldırgan davranış olarak bilinmektedir. Siber zorbalığın en çok görülen şekilleri tehdit, küfür ve hakarete dayalı mesajlar olmaktadır.

Bunun yanı sıra, siber zorbalığın iftira, özel bilgilerini internette paylaşma, online kavga gibi versiyonları da bulunmaktadır. Siber zorbalık; bilhassa çocuklar ve ergenler için yıkıcı etkilere sahip olmaktadır. 13 yaş ve altındaki çocukların siber zorbalıktan çok fazla etkilendiği ve kendilerini sanal ortamdan soyutladığı bilinmektedir. Z kuşağı olarak tabir edilen kesimin internetle ve sosyal medyayla herkesten önce tanışması bu etkileri öne çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra, muhafazakar bir çevrede yaşayanlar ve psikolojisi zayıf olanlar, sanal zorbalıktan çok fazla etkilenmektedir.

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir?

Siber zorbalığın önlenmesinde en büyük görev aileye düşmektedir. Aileler, çocuklarını, sanal şiddete maruz kalıp kalmadıkları konusunda gözetim altında tutmalıdır. Bunun yanı sıra, çocukların, hem evde hem de okulda iletişim teknolojileri ve özel hayatın gizliliği konularında bilgilendirilmesi gerekir. Sosyal medya bir bağımlılık olmaktan çıkarıldığı takdirde siber zorbalığın önlenmesi kolay hale gelecektir. Bir başka önlem ise çocukların özel bilgilerinin asla internet ortamında paylaşılmaması gerekliliğidir.

Çünkü, bu tür özel bilgiler, başkaları tarafından kullanılmaya müsaittir. Siber zorbalığın önlenmesi noktasında aile ve çocuğun arkadaş olması gerekir. Çocuk, bu tip durumları vakit kaybetmeden ailesiyle paylaşmalıdır. Ayrıca, çocuğun sosyal medyada fazla vakit geçirmesini önlemek adına spor ve sanat faaliyetlerine yönlendirilmesi şarttır.

Siber Zorbalık Türleri

Siber zorbalığın ne şekilde ortaya çıktığı konusunda devamlı olarak araştırmalar yapılmaktadır. Buna göre, çevrimiçi lakap takma; internet kullanıcılarının en çok karşılaştığı siber zorbalık türüdür. Bunun yanı sıra, birisini küçük duruma düşürme çabalarına internette sıklıkla rastlanmaktadır. Fiziksel tehditler ise internet ortamının bir klasiği niteliğindedir. Stalklama adı verilen birisini ona fark ettirmeden takip etme ise son zamanlarda popüler olmuştur.

Cinsel taciz ve mesaj yoluyla taciz ise internet ortamındaki birçok kullanıcının başına gelen bir durumdur. İnternet kullanıcılarının kişisel ve fiziksel özelliklerinden dolayı siber zorbalığa maruz kaldığı bilinmektedir. Siyasi görüşler başta olmak üzere ırk ve mezhep gibi kişinin değiştiremeyeceği özelliklerinden dolayı internette siber zorbalığa maruz kalanların sayısı bir hayli fazladır.

Siber Zorbalığı Önleme Konusunda Yapılabilecekler

Siber zorbalıkla mücadele etmek isteyen birinin her şeyden önce kendisine yapılmasını istemediği bir hareketi başkasına yapmaktan kaçınması gerekir. Örneğin, sosyal medyada başkasını hedef alan olumsuz yorumlar asla beğenilmemelidir. Başkalarının kendisini kötü hissetmesine sebep olacak konuların altına mesaj atılmamalıdır. Aynı şekilde, hedef gösteren ve inciten türde paylaşımlar yapılmamalıdır. Bir insanın karşılıklı konuşurken yapamayacağı veya söylemeyeceği şeyleri, internet ortamında yapmaması gerekir. Bunun yanı sıra, internet, sınırsız özgürlük alanı değildir. İnternette yapılan davranışlardan dolayı kişinin ceza alması söz konusudur. Örneğin, son olarak Türkiye’de 6222 sayılı kanunla sporda şiddetin önlenmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Buna göre, internet ortamında insanlara hakaret etmenin, ayrıştırma yapmanın ve nefret söylemlerinde bulunmanın birtakım yaptırımları olacaktır. Buna ek olarak, sosyal medyada şaka yapmaktan kaçınmak gerekir.

Çünkü, masum görünen şakalar bile internet ortamının verdiği başıboşluktan dolayı yanlış anlaşılabilir. İnternet ortamındaki agresif tavırlar, hakaret içerikli veya küçük düşürücü ifadeler, başkalarını intihara veya depresyona sürükleyebilir. Bunun yanı sıra, telefon takip programı sayesinde bilhassa çocukların siber zorbalığa maruz kalmaması, sanal şiddeti önleme yöntemleri kullanılabilir. Ebeveynler; telefon takip programı sayesinde çocuklarının telefonlarında veya bilgisayarlarında neler yaptığını görme şansına erişirler.

Telefon takip programı, telefona yüklendiğinde olan biten her detayı raporlama özelliğine sahiptir. Siber zorbalığın ciddi boyutlara gelmesi halinde ise hukuki yollara başvurmak gerekir.

 

PaYLaŞşşş

One thought on “Sanal Şiddeti Önleme Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.