Sohbet Odalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eski dönemlerden beri pek çok kişinin severek katılım sağladığı ve uluslar arası düzeyde arkadaşlarının edinilebildiği sohbet odaları teknolojinin gelişmesi ile birlikte biraz geride kalmış olsa da heln varlığını sürdürmektedir. Hatta bazı yeni nesil uygulamaları kullanmak yerine bu odalarda sohbetlerini kesintisiz olarak sürdüren kişiler de bulunmaktadır. Sohbet odalarında hep birlikte, tek bir noktada topluca sohbet edebilme olasılığı bulunurken kişiler birbirlerine özel olarak da mesaj gönderebilmektedir. Ancak elbette internet ortamında hiç tanımadığınız birinin ne gibi tehlikeler arz edebileceğinden de bir haber olabilirsiniz. Bu nedenle sohbet odalarında bazı noktalara dikkat etmek ve bu hususta ilerlemek güvenlik açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

1) Sohbet odalarında okuduğunuz her şeye inanmayın: yazdığınız kişi gerçekten harika olabilir, ama siz bunu asla bilemezsiniz.

2) Telefonunuzu, Whatsapp numaranızı, sosyal ağ profillerinizi veya odalarda adresinizi paylaşmayın ve çevrimiçi tanıştığınız kişilere kişisel bilgi vermekten kaçının.

3) Sizinle birlikte yazan bir kişinin sizden veya bilgisayarınızdan, siz veya onu açıklayan başka biri olmadan edindiği bilgilere erişme olasılığı düşük olsa da, önlem almak gelecekteki sıkıntıları önleyebilir. Pek çok kişinin bilgisayarına sızılarak şantaj için belli malzemeler sızdırıldığı haberlerde de yer almaktadır.

4) Sohbet odalarının hiçbir yetkilisi odanızdan sizinle iletişim kuramaz. Ekip tarafından gönderilen uyarılar, uyarı alanınıza veya hata mesajı biçiminde gönderilir.

5) Kamerayla rezervasyonu yapılan konuşmada, arayan kişi videonuzu yalnızca ses ve video paylaşma izninizin ardından görebilecek. Web kamerasını görüntülemenizi isteyen insanlara karşı dikkatli olun, ancak görüntülerini görmenize izin vermeyebilirler.

6) Sohbet odalarında gönderilen fotoğraflar, ayrılmış odayı açan kullanıcının ve daveti kabul eden kullanıcının sorumluluğundadır. Buraya gönderilen herhangi bir görüntünün Sohbet kullanım kurallarını ihlal ettiğinden şüpheleniyorsanız, sohbet odası güvenlik ekibinin analiz edebilmesi için görüntünün bir raporunu hazırlayın.

7) Web kamerasının önünde sizi daha sonra utandıracak hiçbir şey yapmayın. Sohbet odası herhangi bir görüntü kaydı özelliği sunmaz, ancak yazdığınız kişinin üzerinde video ve fotoğraf çekimi sistemi olması mümkündür.

8) Çevrimiçi tanıştığınız birisiyle tanışırken, herkese açık, meşgul ve tanınmış yerleri tercih edebilirsiniz. Issız yerlerden kaçının. Akraba veya arkadaşlarına nereye gittiğini mutlaka söyleyin.

9) Sohbet odalarında paylaşılan bağlantılar, dosyalar ve videolar gibi harici içeriğe dikkat edin. Bilgisayar korsanları tarafından çalınmasına ve çalınan kişisel bilgilerinize izin veren gizli programlar içerebilir.

Bu gibi faktörler aslında chat odalarında rahat bir şekilde sohbet etmenize olanak sağlayacaktır. Sohbet odalarına yakın arkadaşlarınız ile birlikte girerek güvenliğinizi daha da etkin bir hale getirebilirsiniz. Siz ne kadar güvenilir olsanız da karşınızdaki zan etiğiniz kadar güvenilir olmayabilir. Bu sebeple kesinlikle güvenmediğiniz ve şüphelendiğiniz birisi var ise sohbet odasının yetkilisi ile iletişim kurmaya çalışabilirsiniz.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.