Sohbet Uygulamalarının Hayatımızdaki Yeri

İçinde bulunduğumuz 21. Yüzyıl teknoloji çağı olup, hemen her alanda teknolojinin imkânlarından faydalanmaktayız. Çok hızlı bir şekilde gelişen teknoloji ile yaşam şekillerimiz ve standartlarımız değişmektedir. Sohbet uygulamalarının hayatımızdaki yeri hiç şüphesiz göz ardı edilemez. Çünkü artık hemen her tür yaşam tarzımızda değişiklikler meydana gelmiş bulunmaktadır. İnsanlar eskiden köy odaları veya buna benzer şehir lokallerinde sohbet eder ve görüşürlerdi.

Oysa artık günümüzde bu yaşam şekli tamamen değişmiş olup, herkes akıllı mobil cihazları, tabletleri veya bilgisayarları üzerinde görüşüp sohbet etmektedirler. Bunda elbette ki sadece teknolojinin gelişmesi etkili olmamıştır. Günümüz insanının çalışma şartları ve yaşam koşulları da bu süreci doğrudan etkilemektedir. Her yıl düzenli olarak yapılan teknoloji araştırma şirketlerinin sonuçlarına göre, akıllı telefon kullanan kişi sayısı hızla artmakta ve buna paralel olarak sohbet uygulama kullanan kişi sayıları da artmaktadır.

Özellikle ülkemizde çok hızlı bir şekilde akıllı mobil cihaz kullanımı artmış olmaktadır. Bununla birlikte sohbet uygulamamalarının hayatımızdaki yeri çok büyük bir önem kazanmış olup akıllı cihaz kullananların neredeyse tamamına yakınının aynı zamanda Facebook Messenger, Instagram, Twitter, Snapchat, Whatsapp, Linkedin gibi uygulamalardan en az bir tanesini kullandığı ortaya çıkmıştır. İnsanlar yoğun çalışma hayatı ve geçim sıkıntısı sebebiyle birebir görüşmekte zorlandıkları kişilerle bu tür sohbet uygulamaları üzerinden iletişim sağlamaktadırlar.

Bu durum elbette ki sadece bizim ülkemize has bir şey olmayıp, neredeyse dünyanın her yerinde böyle olmaktadır. İnsanlar için artık sohbet uygulamaları aldıkları nefes gibi önemli bir hale gelmiştir. Bir günde bulunan 24 saatlik zaman diliminin hemen herkes 6-7 saatini internet sohbet uygulaması ortamlarında geçirmektedir. Bu kadar yoğun bir kullanıcı kitlesi olan sohbet uygulamalarının hayatımızdaki yeri elbette birçok kişi içinde gelir kapısı konumunda olmaktadır. Çünkü çok iyi bir ürün pazarlama alanı açılmış olmaktadır.

Bu tarz sohbet uygulamaları üzerinden yapacağınız ürün tanıtımlarınız anında dünyanın her yerindeki yüz binlerce belki de milyonlarca insan tarafından görülebilmektedir. Bu durumda insanlara ürünlerini çok daha az bir masrafla dünyanın her yerinde tanıtma ve yine internet ortamından satış yapma imkânı tanımıştır.

Görüldüğü gibi ilk başlarda sadece insanların görüşüp iletişim kurması amacı ile kurulan bu uygulamalar, zamanla nasıl bir değişime uğramaktadır. Kullanıcılarına tamamen ücretsiz sohbet etme ve görüşme imkânı sunan bu sohbet uygulamalarının hayatımızdaki yeri, her geçen gün giderek daha da önem kazanmaktadır.

Evet yapılan araştırma sonuçları başta dünya olmak üzere, ülkemizde de sohbet uygulaması kullanan kişilerin sayılarının her geçen gün hızla arttığını ortaya koymaktadır. Şuan günümüzün en popüler sohbet uygulamaları; Facebook, Instagram, Whatsapp, Twitter ve Snapchat gibi uygulamalar olmaktadır. Ama ileride bunlara rakip olarak çok daha farklı özelliklerde uygulama çıkar veya çıkmaz onu da bilmiyoruz.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir