Sosyal Ağ ve Sohbet Siteleri Arkadaşlıkları

İnternetin 2000’li yıllarla beraber devrim yaptığı net bir şekilde söylenebilir. 90’lı yıllarda internette oldukça az imkanlar bulunmakla beraber sosyal medya kavramı henüz piyasada yoktu. Bu dönemde, internet üzerinden chat yapmak, birçok insan yeterli gözükmekteydi. Ancak, yılların geçmesiyle beraber sosyal ağların sınırları genişledi. Sosyal medya kavramı; Yonja veya Messenger ile sınırlı olmaktan çıktı. Türkiye’de Facebook’un patladığı yıl olarak bilinen 2007 ile beraber insanlar, sosyal ağlar üzerinden farklı kişilerle tanışma, uzun süredir görmedikleri insanlarla iletişim kurma gibi fırsatlara sahip oldular.

2010’lu yıllarda Twitter, Instagram başta olmak üzere birçok sosyal ağ insanların hayatına girmeye devam etti. Bu süreçte, insanların çeşitli sohbet sitelerine aktif katılımının devam ettiğinden de bahsedilebilir. Bu noktada, insanların aklında sosyal ağlarda kurulan arkadaşlıkların ne kadar samimi olduğu veya bu arkadaşlıkların zararlı olup olmadığı gibi sorular bulunmaktadır.

Sosyal Ağların İnsan İlişkilerine Katkıları

Akıllı telefonlar sayesinde insanların internet kullanımının daha da arttığı bilinmektedir. İnsanlar, sevdikleri insanların nerede olduğunu ve ne yaptığını öğrenebilmek adına sürekli olarak sosyal ağlarda vakit geçirirler. Sosyal ağlar sayesinde insanlar, arkadaşlarının paylaştıkları fotoğrafları ve videoları görebilir. Ayrıca, tüm bu paylaşımlara yorum yapabilir. İnternetin ucu bucağı olmayan sınırları sayesinde dünyanın bir ucunda olan kişilerle sohbet etme hatta görüntülü konuşma mümkün olmaktadır. Sosyal ağlar sayesinde herkesi her an yanındaymış gibi hissetmek söz konusu olmaktadır. Sosyal ağlar, insanların yıllardır görmedikleri kişileri tekrar bulmasına vesile olur. Bu sayede, uzun süredir görüşülmeyen kişilerle eski samimiyet ortamını yakalamak mümkün olmaktadır.

Sosyal Ağlarda Kurulan Arkadaşlıklar Zararlı Mı?

İnternette bulunan sosyal ağlara ek olarak sohbet siteleri sayesinde birçok yeni insanla tanışmak mümkün olmaktadır. Gerçek dünyasında çok az arkadaşı olan insanlar, kendilerini yalnız hissederler. Ancak, sohbet siteleri sayesinde yeni ve kafa dengi insanlarla tanışarak bu yalnızlıklarına çözüm bulurlar. Bu nedenden dolayı sosyal ağ arkadaşlıkları çok fazla tercih edilmektedir. Sosyal ağlar sayesinde yakın çevredeki kişilerle veya dünyanın her yerinden farklı insanlarla tanışmak mümkün hale gelir. Akıllı telefonlara indirilen chat programları sayesinde insanlar, istedikleri her an diledikleri paylaşımı yapma ve istediği kişiyle sohbet etme şansı yakalarlar. İnternetteki chat programları, tamamen ücretsiz olarak hizmet sunarlar. Sosyal ağlarda sohbet ederek birçok insan yalnızlığına çözüm bulmuş olur. Buna ek olarak, sosyal ağlar üzerinden başkalarıyla oyun oynamak da mümkün olmaktadır.

Sosyal Ağlarda Arkadaşlık Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok insan, sosyal ağlarda tanışarak evlenme şansına sahip olurlar. Ancak, bu noktada, seviyeli sohbet etme şansı verecek sohbet sitelerinin seçilmesi gerekmektedir. Sohbet edilen insanın ciddi ve seviyeli biri olması şarttır. Kötü niyetli insanların bilhassa bu tip sitelerde devamlı olarak bulunduğu düşünüldüğünde hoşlanılmayan sohbetlerden kısa zamanda uzaklaşılmalıdır.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.