Sosyal Medyada Hangi Stratejiler Pazarlama Etkisini Arttırmaktadır?

Sosyal medya kullanımı; gün geçtikçe artmaktadır. Bilhassa mobil cihaz ve altyapı teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak insanların sosyal medyada geçirdiği zaman her geçen gün çoğalmaktadır. 2007’den başlayarak 2010’lu yılların ortasına kadar sosyal medyadaki liderliğini elinde bulunduran Facebook; bir bakıma sosyal medya kullanımının patlamasına neden olmuştur. 2015 ve sonrası dönem için ise Instagram; Facebook’un liderliğini elinden almıştır. Aynı dönem içerisinde Twitter ve WhatsApp gibi uygulamaların da etkin bir şekilde kullanıldığından bahsedilebilir. Örneklerden anlaşılacağı üzere, sosyal medya araçlarının toplum içerisindeki varlığı yadsınamaz seviyeye gelmiştir. Durum böyle olunca, sosyal medya üzerinden pazarlama faaliyetlerine girişmek, birçok marka için vazgeçilmez olmuştur. Ürün ve hizmet pazarlamanın sosyal medya üzerinden yapılması sayesinde markaların hem daha çok kişiye ulaşması hem de reklamcılık faaliyetlerini daha ucuza mal etmesi mümkün olmaktadır. Bu noktada öne çıkan soru ise sosyal medyada hangi stratejiler pazarlama etkisini arttırıyor sorusudur.

Hedef Kitleye Ulaşma Stratejisi

Markalar için doğru hedef kitlenin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Her markanın imkan ve zamanını doğru hedef kitle için harcadığından emin olması şarttır. Bunun yanı sıra, hedef kitleye hitap etmek için doğru sosyal medya kanallarını seçmek önem taşımaktadır. Bu noktada, markaların, hedef kitlelerinin hangi sosyal medya kanalında daha çok bulunduğunu belirlemesi şarttır. Ardından, o sosyal medya kanalı için tüm imkan ve zaman seçenekleri kullanılmalıdır. Bir marka, hedef kitlesini daha iyi tanıdıkça daha başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturacaktır. Sosyal medyadaki hedef kitlesini tanımak isteyen markaların yapması gereken eylemlerin en üst sırasında ideal müşterinin pazarlama karakterini oluşturmak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, hedef kitle araştırması yapmaya başlamaya Facebook, Twitter, Linkedin ve Instagram gibi sosyal medya devleri üzerinden başlanmalıdır. Arama fonksiyonları etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Daha iyi etkileşim seviyeleri ve aktiviteleri hedeflenmelidir. Hedef kitleye ulaşma stratejisinin başarılı bir şekilde yapılması önem taşımaktadır. Örneğin, Z kuşağı, daha çok Instagram’da vakit harcamaktadır. Bu yüzden, reklam yapmak adına Z kuşağını Facebook’ta aramak yersiz bir hareket olacaktır.

Hedef Koyma Zorunluluğu

Sosyal medyada başarılı olmak isteyen bir markanın bu yola çıkmadan önce kendisine hedef koyması gerekmektedir. Bir marka daha çok ürün veya hizmet satışı yapmak adına daha çok müşteriye ulaşmayı hedeflemek isteyebilir. Bunun yanı sıra, yalnızca şirketin tanınırlığını arttırmak adına sosyal medyada aktif olarak bulunmak isteyebilir. Bir başka hedef ise takipçilerle olan bağın kuvvetlendirilmek istenmesi olabilir. Etkin bir sosyal medya pazarlama stratejisi için yapılması gereken ilk hareket hedef koymaktır. Bir marka, neye ulaşmaya çalıştığını bilmiyorsa performansının iyi veya kötü olması hakkında yargıda bulunamaz. Bu bağlamda, sosyal medya hedeflerinin birtakım kriterlere uygunluk göstermesi gereklidir. Her şeyden önce, sosyal medya hedefleri açık ve tanımlı olmalıdır. Bunun yanı sıra, ölçülebilir olmalıdır. Hedeflerin ulaşılabilir olması, bir başka kriterdir. Ayrıca, hedeflerin gerçekçi olması gerekir. Şirketin bütçesiyle, zamanıyla ve kaynaklarıyla doğru orantılı olmalıdır. Bunun yanı sıra, hedeflerin zamana duyarlı olması şarttır. Takip ve raporlama gibi unsurlar için hedeflerin belirli bir zaman diliminde gerçekleşmesi adına planlanması şarttır. Buna ek olarak, bazı şirketler; her sosyal medya ağı için farklı hedefler koymaktadır. Örneğin, Facebook üzerinden Marketplace uygulamasını kullanarak satış yapmak, doğru bir hedef olabilir. Aynı markanın kendi internet sitesi veya Instagram üzerinden ürün ve hizmet tanıtımı yapması ise yine mantıklı bir hedeftir. Twitter’da ise ürün veya hizmetler hakkında konuşulmasının sağlanması ise Twitter’ın genel yapısı düşünüldüğünde mantıklı olacaktır. Tüm bunların dışında, sosyal medyada pazarlama etkisini arttırmak adına genel olarak sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilmek, her şeyden önce gelmektedir.

Anahtar Başarı Kriterlerinin Belirlenmesi

Hedef kitleye ulaştıktan ve doğru hedefler belirlendikten sonraki aşama bu iki kriterin etkinliğini ölçmek adına anahtar başarı kriterlerini belirlemektir. Bir başka deyişle, markanın sosyal medya stratejisinin doğru olup olmadığını anlamak için birtakım kriterlerin varlığına bakılmalıdır. Markanın internet sitesine yönlendirilen trafik, etkileşim, topluluk büyümesi, geri dönüş ve duyarlılık gibi kriterler; anahtar başarı kriterleri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kriterlerin hepsinin her marka için önemli olduğu savunulamaz. Bir marka, internet üzerinden doğrudan satış yapmak istiyorsa internet sitesinin takipçi trafiğini kontrol etmelidir. Bunun yanı sıra, ürün ve hizmet tanıtımlarına yapılan geri dönüşlerin olumlu veya olumsuz olduğuna bakmalıdır. Ancak, daha çok takipçi elde etmek ve markanın tanınırlığını arttırmak isteyen birisi için ise asıl hedef, duyarlılık kriterini ölçmek olmalıdır. Bir başka deyişle; marka imajı oluşturmak ve doğrudan satış yapmak, farklı anahtar başarı kriterlerine hitap etmektedir.

Sosyal Medya Pozisyonunu Netleştirmek

Yukarıdaki üç kriteri hakkını vererek tamamlayan bir marka için bir sonraki hedef, kendisine dair olacaktır. Her markanın sosyal medyadaki bulunma amacı ve pozisyonu farklıdır. Bu noktada, markaların sosyal medyadaki var olma durumlarını belirleyerek ona uygun bir plan içerisine girmesi gerekmektedir. Bir marka, bulunduğu sosyal medya alanını bilmeden işi için gerçekçi ve etkili bir sosyal medya pazarlama alanı oluşturamaz. Bu durumda, her markanın sosyal medya pozisyonunu denetlemesi gerekir. Denetleme esnasında marka, hangi sosyal medya platformunda ne kadar aktif olduğuna bakmalıdır. Sosyal medya ağlarındaki profillerinin kaliteli olup olmadığını denetlemelidir. Markanın her bir ağda kaç adet takipçisi olduğunun belirlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra, hangi platformun markaya daha çok gelir getireceği hesaplanmalıdır. Ayrıca, markaların rakiplerine göre sosyal medya pozisyonlarının ne durumda olduğuna bakması şarttır. Tüm bu kriterler, sosyal medya hedeflerine ulaşılması noktasında belirleyici olacaktır. Ölçme ve değerlendirme yaparken daha doğru kararların verilmesi mümkün olacaktır.

Sosyal Medya Yönetim Aracının Seçilmesi

Sosyal medya yönetim aracının seçilmesi, oldukça önemli bir aşamayı temsil etmektedir. Araçlar sayesinde zorlu görevlerin kolaylıkla tamamlanması sağlanır. Pazarlama aktivitesinin en iyi şekilde yapılabilmesi adına en iyi sosyal medya işletimi araçlarının seçilmesi sağlanmalıdır. Sosyal medya aracını seçerken hangi sosyal medya ağına erişilmek istendiği, sosyal medya ile genel olarak nereye varılmak istendiği ve sosyal medya aracı bakmaya duyulan isteğin nereden geldiği gibi sorulara cevap bulunmaya çalışılmalıdır.

İçerik Yönetimi Yapılması

Sosyal medya pazarlama stratejisinin başarılı olup olmayacağını belirleyecek unsur, marka tarafından hazırlanan içeriklerle doğrudan alakalıdır. Markaların insanların dikkatini çekecek kaliteli içerikler hazırlaması gerekir. Bu noktada; promosyonlar ve kuponlar, çekilişler, listeler, problem çözmeye yarayan eğlenceli içerikler, tanınırlığı arttıran içerikler tarzının ön plana çıkartılması şarttır. İçerik oluştururken içeriğin kitle bazlı olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede, hem müşterilerle olan etkileşim artar hem de markanın tanınırlık seviyesi yükselir.

Analiz Süreci

Sosyal medya pazarlama stratejileri, uygulamaya konsa bile mutlaka zaman içerisinde gözden geçirilmelidir. İyileştirme ve düzenleme işini, en bilindik markalar dahi yapmaktadır. Bu noktada, verilerin analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Hedef kitleden alınan geri bildirimler, sosyal medya pazarlama stratejisinin başarılı olup olmadığı hakkında net fikir verecektir. Olumsuz durumlarda konuya anında müdahale edilmelidir.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.