TikTok Nedir ve Nasıl Kullanılır?

TikTok; 2016 yılının Eylül ayında ortaya çıkmış bir uygulama olsa da bilhassa Türkiye’de yeni yeni yaygınlaştığından bahsedilebilir. Bu noktada, TikTok’un sosyal medya yenilikleri arasında olduğu rahatlıkla söylenebilir. TikTok’un kullanıcı kitlesi, her yaştan olmakla beraber genel olarak genç bir kitlenin çokluğundan bahsedilebilir. TikTok nedir ve nasıl kullanılır diye merak edenlere bu uygulamanın mizahi dans videolarının paylaşıldığı bir uygulama olduğunu söylemek gerekir. Buna ek olarak, komedi ve oyun konusunda da farklı içeriklerin yer aldığı bilinmelidir. TikTok; kendine has terimleri olan farklı bir platformdur. 2019 yılıyla beraber hayatımıza giren TikTok hakkında öğrenilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır.

Tiktok uygulamasında paylaştığınız videoların daha fazla insana ulaşması için izlenme sayısı kadar beğenildiği sayı da önemlidir. Bundan dolayı eğer paylaşımlarınızı daha fazla insana ulaştırmak istiyorsanız tiktok beğeni satın al bağlantısına tıklayarak en uygun fiyatlı hizmetlere ulaşabilirsiniz. Güvenilir bir altyapısı olan Sadeceon, hızlı teslimat ve uygun fiyatlar arayanlar için ideal bir site. Sizin de tiktok beğeni, izlenme gibi talepleriniz varsa mutlaka siteyi ziyaret ederek hizmetlere göz atmalısınız.

İçindekiler

TikTok Terimleri Nelerdir?

TikTok; kendine has özellikleri olan bir platformdur. TikTok kullanmaya yeni başlayanların bu platforma dair terimleri bilmeden bu işe girişmemesi gerekir. Örneğin; duet; TikTok kullanıcıları tarafından en çok tercih edildiği bilinen bir içerik türüdür. Duet sayesinde daha önceden çekilmiş bir videonun yeni bir kullanıcı tarafından çekilmesi mümkün olmaktadır. Ancak, yeni kullanıcılar, bu videoyu çekerken videonun eski haline sadık kalırlar. Videonun yeniden yorumlanması olarak düşünülebilir. Cringe; TikTok sayesinde hayatımıza giren bir terimdir. Cringe; güzel bir video çekmeye çalışan, bu uğurda emek harcayan ancak başarılı olamayan kullanıcıların videolarına takılan isimdir. Cringe şeklinde tanımlanan videolarda genel olarak kullanıcının garip hareketler ve danslar yapması söz konusu olmaktadır. Önemli TikTok terimlerinden birisi, Challenges olarak bilinmektedir. Challenge kültürü; sosyal medyanın önemli bir parçasıdır. Instagram’da ve Youtube’da sıklıkla rastlanılan Challenge akımı, TikTok içerisinde de yer almaktadır. TikTok’ta bulunan meydan okumalar; kullanıcıların aynı eyleme odaklanması şeklinde olmaktadır. Challenges genel olarak sosyal medya akımı olarak ortaya çıkmaktadır. TikTok’ta Stairs meydan okuması sayesinde milyonlarca insan, aynı anda merdivenlerde dans etmiştir.

TikTok İçerikleri

TikTok içerikleri, oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. TikTok içerisinde hayvan kostümü giyenler, dansçılar, şarkıcılar, aktörler, influencerlar, gamerlar ve daha birçok farklı kategorideki içerik üreticileri yer almaktadır. TikTok kullanıcısı olanların sevecekleri türden içerik bulabilmesi için araştırma yapması gerekir. Bu konuda, hashtagler ve challengelar takip edilebilir. TikTok’taki videoların hepsinde içeriğin ne olduğuna dair gerekli tanımlar bulunmaktadır. TikTok kullanıcıları, içerik üretirken içeriklere hashtag eklemeyi unutmazlar. Örneğin; #Pubg hashtagi altında gamerlar ile buluşmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra, TikTok içerisinde popüler olana karşıtlığa sıklıkla rastlanmaktadır. Eboy veya egirl gibi tanımlara TikTok içerisinde sıklıkla rastlanılır. Buradaki amaç, popüler içerik üreticilerinin videolarına gönderme yapmaktır. Bu tip videolar, cringe olarak değerlendirilse de takipçi kitlesi bulunmaktadır.

TikTok Nasıl Kullanılır?

TikTok nedir ve nasıl kullanılır sorusunu burada daha belirgin bir şekilde anlatacak olursak yeni kullanmaya başlayanların karşısına Sizin İçin sayfası çıkmaktadır. Burada, TikTok tarafından seçilen ve aslında viral olan içerikler yer almaktadır. Bu içerikler, TikTok’un ne olduğu hakkında fikir verebilir. Bunun yanı sıra, TikTok’ta neyin popüler olduğunu anlamak için terimlerin, kategorilerin ve filtrelerin öğrenilmesi noktasında Sizin İçin sayfası yararlı olmaktadır. TikTok kullanmaya başlayanların bilmesi gereken bir diğer konu ise TikTok’un içerikler arasında çok hızlı bir şekilde geçiş yapmasıdır. Bir başka deyişle, ne olduğunu anlamadan TikTok Sizin İçin sayfasında saatler geçirmek mümkün olabilir. Bunun yanı sıra, TikTok içerikleri, fonda çalan şarkıya göre şekillenmektedir. Bu sayede, herhangi bir şarkıyı aratarak o şarkıya dair yapılan farklı yorumlara ulaşmak mümkün olabilir.

TikTok Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

TikTok hakkında bilinmesi gereken detaylardan birisi de, TikTok’un etkileşimlerinin genel olarak hashtag üzerinden yapıldığıdır. TikTok; bu kadar popüler olmasını hashtaglere borçludur. Çünkü, hashtagler sayesinde tüm aktiviteler, kullanıcılar tarafından birlikte yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, hashtag etkileşimine katılmak isteyen kullanıcılar, paylaşım yapmaya özenirler. Bu durum, TikTok’un daha eğlenceli hale gelmesine vesile olur. TikTok’un en zevkli kısımlarından birisi, meydan okumalardır. Yalnızca meydan okumalar için üretilmiş hashtagler bulunmaktadır. TikTok’taki kullanıcıların birçoğunun amacı, Sizin İçin sayfasına çıkmaktır. Bu bağlamda yapılan paylaşımlar, #ForYou etiketiyle paylaşılmaktadır. Sizin İçin sayfası, Instagram’daki Keşfet kısmına benzetilebilir. Videonun viral haline gelmesi, birçok TikTok kullanıcısı için önemlidir. Bu sayede, hesapların takipçi sayısı artmaktadır. TikTok ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu ise yakın zamanda reklamlar sayesinde kullanıcıların bu uygulamadan para kazanmasının mümkün olacağıdır.

PaYLaŞşşş

10 thoughts on “TikTok Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • 20 Ekim 2021 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  Evet son yıllarda gördüğüm en güzel site olmuş emeğinize sağlık

  Yanıtla
 • 26 Ekim 2021 tarihinde, saat 06:48
  Permalink

  tiktokı sohbet şahane

  Yanıtla
 • 29 Ekim 2021 tarihinde, saat 06:52
  Permalink

  Selam. Ben Cansu.izmirden. 36 yaşındayım sohbete beklıyorum

  Yanıtla
 • 15 Kasım 2021 tarihinde, saat 15:41
  Permalink

  Tiktok sohbet burada bir başka güzeş arkadaşlar

  Yanıtla
 • 16 Kasım 2021 tarihinde, saat 03:17
  Permalink

  Tiktok için geldim kendimi sohbette buldum sohbet bitmek bilmiyor arkadaşlar ben sohbetteyim sizleri de beklerim.

  Yanıtla
 • 18 Kasım 2021 tarihinde, saat 19:51
  Permalink

  Muhabbete doyum olmuyor zaman nasıl gecti anlamıyorsunuz sohbet ederken

  Yanıtla
 • 19 Kasım 2021 tarihinde, saat 02:52
  Permalink

  muhabbetin en güzel ve en deli olduğu yer burası gardaş

  Yanıtla
 • 19 Kasım 2021 tarihinde, saat 06:44
  Permalink

  Kızların sohbet ortamına sizlerde katılabilirsiniz. Kaliteli ve seviyeli sohbet için giriş yapın.

  Yanıtla
 • 12 Aralık 2021 tarihinde, saat 21:05
  Permalink

  Harika Sohbetler burada tiktok sohbeti diye geldik kaldık oyle

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir