VPN Nedir Nasıl Çalışır.

VPN ( Virtual Private Network ) adından da anlaşılacağı gibi, bir tür internet (en yaygın olarak bu amaç için kullanılır. Genel ağa gibi ortak bir ağ kullanarak iki bilgisayarı birbirine bağlamak için bir yoldur. VPN nedir Nasıl çalışır ve daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, iki kuruluşuyla bağlantı kurması gereken bir şirket düşünün. Sorunu çözmek için birkaç alternatif bulunmaktadır.

  1. Kablosuz cihaz satın alın ve şubeleri bir radyo bağlantısıyla bağlayın.
  2. İkisini, aralarındaki mesafeye bağlı olarak tamamen çözülemeyen bir ağ kablosuyla bağlayın.
  3. Ortakların iletişim kurabilmesi için özel bir hat (LP) satın alın.
  4. Bir VPN kullanın.

Bunlar şirketler tarafından en çok kullanılan dört kaynaktır, ancak bazıları 1, 2 ve 3. maddelerde olduğu gibi finansal veya coğrafi olarak olanaksız olabilir. En iyi çözüm, çoğu durumda, VPN kullanmaktır. Çünkü maliyeti diğer seçeneklere kıyasla düşüktür.

Güvenlik ve Gizlilik

VPN nedir nasıl çalışır ve güvenli kullanım aşamalarını sizlerle paylaşalım. İnternet ortak bir ağ olduğundan, bazı güvenlik mekanizmaları oluşturmanız gerekir; böylece VPN‘deki bilgisayarlar arasında paylaşılan bilgiler başkaları tarafından okunamaz. En yaygın kullanılan koruma, ağdaki bilgisayarlardan birinin ilettiği verilerin diğer makinelerin alacağı ile aynı olmasını sağlayan şifrelemedir.

Şifrelendikten sonra, veriler tünel protokolünü kullanarak hedefini bulana kadar kapsüllenir ve Internet üzerinden iletilir. VPN bu şekilde verilerin iletilmesine olanak sağlar.

Nasıl çalışır?

Bir VPN ağı oluşturmak için, İnternete bağlı iki (veya daha fazla) bilgisayara ve her makineye kurulu bir VPN programına ihtiyacınız yoktur. Verileri gönderme süreci aşağıdaki gibidir:

1 – Veriler şifrelenir ve saklanır.

2 – Gönderen makinenin IP numarası gibi bazı ekstra bilgiler gönderilecek olan verilere eklenir, böylece alıcı bilgisayar veri paketini kimin gönderdiğini belirleyebilir.

3 – Tüm verileri içeren paket, hedef bilgisayara kadar oluşturulan “tünel” üzerinden gönderilir.

  1. Alıcı makine, gönderen bilgisayarı veri paketine ekli bilgilerden tanımlayacaktır.

5 – Veriler alınır ve kapsüllenir.

6 – Sonunda verilerin şifresi çözülür ve hedef bilgisayarda saklanır. Bu sayede iki bilgisayar arasındaki iletişim VPN aracılığı ise sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Pek çok şirket günümüzde bu sistemi kullanmaktadır.

 

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.